| BuGsstormbunny a întrebat:

O casa de 60mp cu mansarda se poate face fără stâlpi de rezistenta? Din BCA, cu 2 centuri armate. Zona neseismica.

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

In ciuda parerii generale, BCA ofera suficienta portanta pentru o casa P+M fara stalpi si centuri. Si stiu case construite inainte de '90 cand nu erau la moda proiecte si studii de rezistenta, iar casele sunt bine mersi, chiar fara o amarata de centura, doar in cosoroabe din lemn.
Cu toate acestea, avand in vedere raportul cost/beneficiu, eu unul as exclude o astfel de varianta. Toarna stalpi macar la colturi, leaga armatura lor de centura fundației (sau chiar coboar-o si in pamant), iar apoi o legi si sus cu armaturile centurilor.
Vei obtine astfel o rezistenta mult superioara, vei scapa de tehnica de cladire a colturilor (pe care actualii meseriasi nici nu o stapanesc), iar costul efectiv in plus este doar al armaturii, ca metrul cub de beton e mai ieftin decat cel de BCA.

| cristi202 a răspuns:

Se poate face. Se poate face orice. Dar sa nu te miri daca in cateva luni apar crapaturi. Si dupa cîțiva ani, in crăpăturile alea poti baga mina. Asa e la un garaj facut doar din cărămidă si cu placa de beton deasupra, am vazut cu ochii mei. Plus ca un perete se deplasează în exterior.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu! Nu vei obtine PUZ-ul. Daca te apuci si constata cineva ca ai lucrat ilegal sunt niste amenzi mari.

| CIaudiu a răspuns:

Eu cred ca esti nebun de ai generat o asa idee...