| Mariobmb a întrebat:

Salut, cam cu cati paleti de BCA se poate ridica la rosu o casa de 60mp? Adica peretii exteriori si cei de la inca 2 camere de exemplu. Multumesc cei care raspund din propria experienta

2 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

E greu de spus asa. Depinde in primul rand de grosimea pereților, la un perete de 60 intrra de 3 ori mai mult BCA decat la unul de 20.
Apoi si de configuratia casei, o casa de 60 mp poate avea 10 ziduri interioare sau unul singur.
Apoi depinde si de marca de BCA utilizata, de ex Maconul pune 1.8 mc pe palet, Elpreco doar 1.56.
Deci daca ti-as zice vreo 20 de paleti, nu prea te-ar ajuta raspunsul.

| anonimg a răspuns:

Eu cred că vânzătorul te va putea ajuta cu socotelile dacă vei cumpăra marfa de la el.

Trebuie să știi câți mp are un perete; apoi trebuie să știi câți mp are latura unui BCA (zidul exterior este mai gros, iar zidul interior este mai subțire).
Nu știu să îți răspund exact.
Înmulțești lungimea(L) și înălțimea(H) unui singur perete și rezultatul sunt metri pătrați ai acelui perete.
(Ex: 2, 5(H)x4, 5(L)=11, 25mp un perete).
Calculezi și dimensiunile unui BCA.
Apoi împarți mp ai unui perete la mp unui BCA; rezultatul este numărul de bucăți de BCA de care ai nevoie pentru acel perete.
Faci la fel cu toți pereții. Și așa îți dai seama de câte bucăți de BCA ai nevoie.
Eu nu aș mai scade ușile și ferestrele, deoarece or să ai nevoie și de BCA-urile de la uși și ferestre; pentru că o să ai și pierderi. (La o singură fereastră ar intra cam 6 bucăți de BCA; la o ușă cam 10).

La pereții exteriori BCA-urile le pui culcate în mod normal (le calculezi suprafața după grosime); iar la pereții interiori zidurile trebuie să fie mai subțiri, și calculezi BCA-ul pe latura mai mare.

BCA-ul se vinde la metru cub. Dar vânzătorul îți poate spune câte bucăți de BCA intră într-un palet sau într-un metru cub.