| poilkjmnb a întrebat:

am plantat pentru prima data niste arahide (alune de pamant)! in cat timp ies din pamant? cat timp dureaza sa se coaca adica sa fie bune de recoltat? si cata apa le trebuiesc? mai multe detalii daca se poate :X

6 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Arahidele sint plante aniale, deci obtii anul asta ceva.Acum nu te astepta ca semintele sa iasa afara ca nu vor iesi.Nu incurca arahidele care sint plante anuale ierboase cu alunele care cresc in pomi. Daca ai plantat cind vor rasari tu trebuie sa le bilonezi asa cum se procedeaza la cartofi.Deci acele seminte cresc in pamint ca si cartofii.De obicei arahidele se planteaza pe soluri nisipoase.Cam asa sta treaba cu ele.Nu te gindi ca o sa iasa semintele sau sa faca pastai ca si fasolea. Face pastai dar in pamint, in acel bilon.Si cu cit pamintul este mai afinat cu atit mai bine.Se seamana prin mai si recoltezi prin octombrie sau noiembrie depinde se soi.Foloseste soiuri mai timpurii sa najungi tirziu in toamna cind vin ploile.Apa le uzi normal cum se uda orice cultura agricola.Dar daca vrei sa cultivi cauta o carte, de legumicultura dar de nivel superior.O gasesti la libraria unei institutii iniversitare agricole, sau poate la librarii prin oras.

| AlexAlex23 a răspuns:

1,2,3 ani zic eu.Si sigur in atat timp. Udale pe zi si sa fie cat mai mult soare happy

| aldaren a răspuns:

Totul despre alunele de pamant gasesti aici: http://culturaplantelor.blogspot.com/search/label/alune%20de%20pamant

| Alin_Butnariu_1981 a răspuns:

De unde pot procura samanta de arahide de pus in pamant?