| PringAloe a întrebat:

Salut, am cumparat recent niste plafoniere led de la dedeman, mai exact: Plafoniera LED Comtec MF0011-00714, insa aparent are doar 2 fire subtiri, faza si nul, iar mie imi ies 3 fire, faza, nul si impamantare, in cazul asta cum imi recomandati sa procedez? Sa nu-i mai leg impamantarea? Ma gandeam sa o prind uneva la plafoniera dar nu cred ca este ok sa o prind asa oriunde sau nu necesita impamantare? Ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| adryang78 a răspuns:

Așa sunt făcute, n-ai unde să legi împământare. Folosești doar fază și nul. Ai grijă să cobori siguranțele din tablou înainte de montaj și să verifici firele cu un creion de tensiune.

| PringAloe explică (pentru adryang78):

Sigur ca da, m-am tot uitat, unele spre exemplu nu vin cu fir de impamantare insa au in loc semnalat cu simbolul de impamantare, asta nu are nicaieri si nici pe instructiuni nu este scris nimic despre impamantare.

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Impamantarea se leaga de carcasa, dar la corpurile de iluminat nu este neaparat necesar. Daca plafoniera este din plastic, impamantarea este absolut inutilă.

Răspuns utilizator avertizat