| jamesbond28 a întrebat:

am o intrebare, am un pat din lemn de brad, lacuit initial de tamplar acum vreo 8 ani. Vreau sa-l vopsesc alb. Am vreo sansa? se va prinde vopseaua in ulei peste lac?

Răspuns Câştigător
| LIN2010 a răspuns:

Inainte de vopsire fa o proba undeva unde nu este vizibil(sa vezi daca este compatibila vopseaua cu lacul, sau se cojeste, daca nu este compatibila atunci trebuie slefuit tot lacul) apoi daca este ok recomand o slefuire usoara a suprafetelor ce vrei sa le vopsesti, apoi o curatare/degresare cu o carpa inmuiata in diluant si abia apoi vopsirea. Recomand in minim doua straturi pentru rezultate optime.Succes

| jamesbond28 explică (pentru LIN2010):

Va multumesc mult! si daca se cojeste dupa o luna- doua? se poate lua in calcul asta?

| LIN2010 a răspuns (pentru jamesbond28):

Daca nu este compatibil se cojeste imediat, pana nu se usuca, dupa uscare alta trebuie sa fie cauza.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cumpara cateva foi de smirghel pentru lemn, smirgheluieste pe toata suprafata pe unde vrei tu sa-l vopsesti dupa care aplica vopseaua alba dar in doua straturi, dupa aceea poti alpica si un strat de lac, succes!

| Birlik65 a răspuns:

Prinde..de ce sa nu prinda.da-i bice cu vopseaua ca nu-i nici o problema. dar sa fie o vopsea sa tina, nu d-aia de 2 lei.

| SirGilbert a răspuns:

Ai putea sa-l slefuiesti putin!