| larcrik a întrebat:

Salut,
Am o planta micuta de apartament.cred ca e "dracaena" dar e mica si nu are inca tulpina aceea lemnoasa. Nu stiu cum sa o intaresc. Ea tot creste.are acum vreo 30-40 cm si e moale. Se indoaie si atunci am legat-o de un lemn sa creasca drept. Cum se ingrijeste? Cum o fac sa creasca si sa faca tulpina aceea de sprijin groasa?

Răspuns Câştigător
| elena a răspuns:

Nu cred ca este "dracaena", am si eu, dar rezista in orice situatie, nu i s-a intamplat niciodata fenomenul pe care-l explici tu.

6 răspunsuri:
| antonia09 a răspuns:

Depinde cum o uzi si unde o tii, daca spui ca inca este moale la radacina se pare ca are prea multa apa in pamant.
http://www.121.ro/intreaba_specialistul/detalii.php3?i=140&d=1&c=3&s=0
http://casasigradina.ele.ro/......a4271.html
http://www.gradinisiplante.ro/s_Dracaena.html
In link-urile de mai sus poti afla mai multe informatii despre cum se creste o asemenea planta.
Mult succes,

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Problema este relativ simpla. Planta nu are lumina suficienta, acesta este motivul de creste aiurea fara sa leminifice ( sa se intareasca tulpina ). Scoateti planta la lumina sau schimbati pozitia ei, sa vada si ea soarele...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca este "dracena" ...Planta asta nu are nevoie de prea multa lumina! creste foarte bine si in locuri cu putina lumina
winking. Tulpina este moale din cauza apei in exces!

| Nicole29 a răspuns:

Poate ai udat-o prea des de ii este tulpina moale, ai grija sa nu-ti putrezeasca daca ii udata prea mult, cauta pe net informatii vei gasi cu siguranta
Bafta!

| larcrik explică:

Am citit pe toate siturile date. Multumesc pentru linkuri. happy Poate totusi nu e "dracaena", insa am sa pun o poza in status... poate cineva o identifica.