| Sergiuady98 a întrebat:

Salut, Am o vila de 350m2 cu etaj, 4 camere, 2 bai, 1 bucatarie, 1living, casa este bine izolata, problema mea este in felul urmator, am o centrala de 40w cu gazeificare, persoanele care au fost si au montat fel si fel de motoare, tevi, termostate... mi-au spus ca in casa am sa am 23 grade asigurat, problema mea este ca eu am in casa abia 18 grade. iar centrala (su.ge) multe lemne, si tot degeaba ca am aproape 18 grade in casa, si acum ma intreb. si vreau sa stiu parerea unei persoane care se pricepe in domeniu, oare imi trebuia o centrala mai puternica? am 13 calorifere cu 15 elementi

Răspuns Apreciat de Editori
Bula
| Bula a răspuns:

1. Cu centrala de 40w sigur nu poti incalzi o asemenea casa, poate cu 40Kw.
2. Izolatia nu este buna daca are asemenea pierdere. Ai avea nevoie de o centrala cel putin de putere dubla, daca acum (la temperatura exterioara medie de 0 grade tu ai doar 18 grade in camere.
3. Cheama proiectantul si executantii laolalta in casa ta si fa le reclamatia. Sa clarifice EI cine a gresit!
In asemenea situatie nu se poate face receptia nici la cladire, nici la instalatie, iar cineva trebuie sa suporte consecintele!

| Sergiuady98 explică:

Centrala 40kw* am scris eu gresit, izolatia este buna va asigur, ma gandesc acum daca trebuie o centrala mai puternica.

| Bula a răspuns:

Daca e atat de buna izolatia, cum "pleaca" caldura?
A fost la fel proiectat ca si cazanul? big grin

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Calculeaza-ti necesarul de putere si functie de inaltimea maxima a incaperilor:
https://www.eradiatoare.ro/calcul_centrala_termica.php
La lungime si latime pui dublu pentru ca ai parter si etaj.

| relian a răspuns:

Te duci la magazin de calorifere si la unul care vinde centrale,le spui cum este casa ta, iar aia or sa iti spuna ce centrala ai nevoie si de cate calorifere in fiecare camera si ce mai tu acolo.
Referitor la izolare, ce spui tu ca este foarte bine izolata adica? Este bine izolata cum si in ce mod? Fiecare se pricepe sa izoleze, toti is profesionisti, peste tot numai meseriasi vezi, dar adevaru ca nimeni nu stie cei aia izolatie si cum se face una buna pentru o casa.Sunt 100% sigur ca casa ta nu este izolta deloc bine, asa cum crezi si spui tu.
Vrei sa iti dovedesc? Du-te fa focu, fa caldura in casa, cand este deja cald pune mana pe pereti si vezi cum sunt, ce simti, apoi vino aici si sune si mie ce ai constatat.Sunt sigur ca peretii is reci, dar reci bine de tot chiar daca in casa sunt 18 sau 23 de grade.
Daca pereti sunt reci atunci izolatia ta este f slaba. Poti sa stai cu temperatura aia saptamani la rand sa ai 18 grade in casa zi si noapte peretii tai tot reci vor fi.De ce? Pai ca nu ai izolat cum trebuie.Pt ca europenii in general nu ca nu stiu dar cei care se ocupa habar n-au cei aia izolatie si cum se izoleaza o casa.Dovada sunt tarile din Europa unde mai toti tremura de frig, pentru ca nu vor sa consume pe caldura si nici nu vor or nu s e pricep sa izoleze ca sa economiseasca cu caldura.
Una este sa faci economie, sa nu consumi mult dar cam tremuri si alta este sa faci economie cu caldura izoland casa bine.Toti se pling vai cat consuma.Pai normal daca ai betoane, betoanele incalzesc pamantu, pamaintu incalzeste geru de afara ce vrei sa economisesti? Bagi la greu ca la locomotiva si degeaba, tot frig este laughing ai mare dreptate poti sa bagi la greu. Poti sa iti pui si centrala dubla calorifere duble ca vei consuma si mai mult laughing La ce camere spui ca ai ai fi putut sa faci experiente, pe bune, adica sa izolezi o camera altfel decat iti spun "meseriasii" si acum ai fi vazut diferenta.Stiu ca multi o sa sara ca eu habar n-am, ce stiu eu si povesti de genu asta.Eu imi bat gura degeaba oricum laughing dar las c ai bine du-te si cumpara alta centrala mai mare, mai baga vreo duzina de calorifere si dupa sa vezi caldura pe tine, dar si lemne sau ce bagi tu la fel laughing bafta

| JackR a răspuns:

Pai ar trebui sa faci un calcul simplu, tinand cont ca pentru o cladire izolata termic (cum este a ta) necesarul de putere, pentru incalzirea la 21 de grade, este de 55 W/mc. Tu ai 350 mp, cu o inaltime medie a camerelor de 2.5 metri, deci calculul este 350 x 2.5 x 55 = 48125 W, adica 48.125 kW. Centrala ta are numai 40 kW, deci este insuficienta. Una de 50-55 kW ar fi cea care sa-ti asigure temperatura de 22-23 de grade.