| urascnii88 a întrebat:

Salut, am un teren cu o casa din anul 1957 si am auzit de la cineva ca mai bine cer o autorizatie de renovare in loc de demolare si constructie si sa ingradez casa cu un perete si pe urma o fac cum vreau gen de la 0 si iese o casa cu un etaj P+1, ce probleme as avea(In caz ca nu reclama nici un vecin)? Va multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Adaugarea unui etaj nu se numeste renovare. Poti da de probleme serioase.

| urascnii88 explică (pentru cristi202):

Ok mersi multhappy

| cristi202 a răspuns (pentru urascnii88):

Cu placere!

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Asa nu rezolvi nimic. Ori ca faci fara autorizație, ori ca nu o respecti, tot ilegal e.

| Violleta2022 a răspuns:

Sfatul primit este unul foarte prost, pentru ca renovare inseamna sa refaci o cladire existenta, asa cum era inainte, nu sa constriesti un alt etaj sau sa o extinzi, pentru care ai nevoie de acte legale serioase.
Se pare ca cel care te-a sfatuit a facut-o din rautate, ca sa te vada in necaz.
in ce priveste reclamarea, cu siguranta se va intampla, poate chiar de la asta care te-a sfatuit, ca deh, asa sunt "prietenii", mai bine se bucura si rad de necazul omului, decat sa-i dea un sfat bun si legal.

| urascnii88 explică (pentru Violleta2022):

Multumesc mult de info!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Renovarea e una. Să adaugi un etaj, ai nevoie de plan și autorizație.