| DaTRoll a întrebat:

Salut, As dori sa fac un gard cu o lungime de 14 m si inaltime de 2m, sa folosesc boltari sau bca si de ce?
Multumesc

9 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Fundatie de boltari, pui fier (eu as pune doua fire striat de 10 intre ultimele doua randuri si doua fire cu un rand mai jos) si torni beton in ei.
Deasupra clădești BCA, e mai simplu, mai usor de cladit si nu necesita umplere.

| regis a răspuns (pentru regis):

PS: fundatia poti sa nu o sapi decat cativa cm, cu conditia sa pui cativa stalpi, cu pahare de cca 80 cm. Acestia ii poti face la fel ca fundatia, din boltari, patru fire de fier-beton, si sa torni beton in interiorul lor.

Bula
| Bula a răspuns:

Un gard din BCA sau din boltari se deterioreaza relativ repede, de la intemperii (ploaie, inghet, vant etc.)
Daca vrei un gard trainic, atunci fa-l din stalpi si placi de beton.
Daca doresti doar de forma si sa fie estetic, atunci il poti face din fundatie de piatra sau beton, stalpi de beton, fier sau lemn, iar gardul propriu zis din fier (forjat) sau lemn.
Totul depinde de scopul ingradirii si de bugetul alocat.

| darrio2007 a răspuns:

Merge și una și alta. Bineînțeles cu stâlpi de beton la distante egale și legături din fier beton între pereți și stâlpi.

| DaTRoll explică (pentru darrio2007):

Boltarii nu sunt mai rezistenti in timp?

| darrio2007 a răspuns (pentru DaTRoll):

Nu neapărat, și BCA-ul rezista in timp, pentru că vei tencui acel gard fie el din bolțari sau BCA. E bine totuși să te orientezi care te costa mai puțini pentru că vei avea nevoie de fier pentru armatura la fundație, balastru, ciment, liant pentru tencuiala, material lemnos etc. Și nu în ultimul rând, mână de lucru.

| DaTRoll explică (pentru darrio2007):

Imi poti da o idee de cat fier mi ar trebui? si de cat sa folosesc, de 6?

| darrio2007 a răspuns (pentru DaTRoll):

De 10 pentru bare și de 8 sau 6 pentru etrieri. Nu știu exact cat fier ți-ar trebui, scuze. Calculul se poate face la fata locului.

| relian a răspuns:

Eu as lasa fara gard laughing la ce sa mai cheltui banii aiurea.Dar daca e sa faci din ce arati tu fal din boltari, ala de bca daca lasi neimbracat se duce in 2-3 ani dispare laughing boltarii poti sa-i lasi si asa netebcuit, aia is din ciment, se duc greu in timp, poti sai tencuiesti oricind nu imediat, plus de asta cred ca sunt si mai ieftini.
Dar mai bun este din plasa de sarma de 6, plasele alea ce le gasesti la magazin special acute pentru asa ceva.
Faci doara o fundatie, prinzi stalpii, pui pasa si aia e tot, nu mai vopsesti nu mai faci nimic.