| Întrebăripc a întrebat:

Sălut! As vrea sa fac împământarea casei mele, racordata la curent trifazic(380v)electrozii fiind din țeavă galvanizata, iar platbanda din inox.Ce părere aveți?

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ai atatia bani sa dai pe o platbandă de inox?

| Întrebăripc explică (pentru darrio2007):

O am deja. De aia întrebam daca e buna conducătoare de curent electric.

| darrio2007 a răspuns (pentru Întrebăripc):

Da.

| relian a răspuns:

Ce parere? Pune tot platbanda galvanizata.De regula toate metalele conduc curentul electric, dar unele mai bine altele mai slab. Dintre ce spui tu inox si fier sincer nu stiu, dar uite o idee buna, acu nu mai pot dormi ca nu stiu daca inoxul conduce curentu mai bine ca tabala galvanizata.Pfff mai omorat laughing dar sigur cupru este mai bun si aluminiu la fel.Ma pun sa caut pe net cum sta treaba cu inoxu, mi-ai dat de lucru laughing