| lifeistough a întrebat:

Ce inseamna curent electric bifazic sau trifazic?

3 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Curentul bifazat este format din R Ssi 0[doua faze si nul], iar cel trifazat are RST si 0 [3 faze si nul ].

| baru a răspuns:

Salut. Doua si trei infasurari, pe stator. Pa

| claudiu_7425 a răspuns:

Curentul electric reprezintă deplasarea dirijată a sarcinilor electrice. Există două mărimi fizice care caracterizează curentul electric:

intensitatea curentului electric, numită adesea simplu tot curentul electric, caracterizează global curentul măsurănd cantitatea de sarcină electrică ce străbate secțiunea considerată în unitatea de timp. Se măsoară în amperi.
densitatea de curent este o mărime vectorială asociată fiecărui punct, intensitatea curentului regăsindu-se ca integrală pe întreaga secțiune a conductorului din densitatea de curent. Se măsoară în amperi pe metru pătrat.
Sarcinile electrice în mișcare pot fi purtate de electroni, ioni sau o combinație a acestora. Stabilirea curentului electric este determinată de existența unei tensiuni între cele două puncte (între care se deplasează sarcinile). De asemenea, curentul electric se mai poate stabili dacă un circuit închis este influențat de o tensiune electromotoare.