| Tops a întrebat:

Salut as vrea sa stiu daca este cineva pe TPU care se pricepe la cutite HOMEMADE... vreau sa imi fac unul dintr-o foaie de arc...deci as vrea niste sfaturi, daca stiti contact ID:laur_parkourwinking

14 răspunsuri:
| danielcretu1980 a răspuns:

Mie mi se pare o chestie periculoasa. ai grija de tine.
succes

| Tops explică (pentru danielcretu1980):

Nu chiar...da' eu vreau sa il vandlaughing

| danielcretu1980 a răspuns (pentru Tops):

Daca zici tu... cu parere de rau, eu nu ma pricep la productie. insa ma pricep la comert. sunt prea multe firme care fac cutite bune, in orice varianta, la preturi din ce in ce mai mici.
de ce s-ar vinde al tau, artizanal?

| Tops explică (pentru danielcretu1980):

Pai un cutit homemade este mult mai scump decat unul de la o fima. ia gandeste-te...firma produce cutite pe banda rulanta pe cand unul facut acasa il faci foarte greu si lucrezi la el cu saptamanile

| danielcretu1980 a răspuns (pentru Tops):

M-am gandit happy. nu asta e chestiunea.
cererea... cererea e chestiunea. cine cauta asa ceva?
daca ai comenzi... atunci e business. altfel...

| Tops explică (pentru danielcretu1980):

Pai multi cumpara...asta depinde de materiale, daca ai materiale scumpe si bune ...ai sanse foarte mici sa il vinzi., dar cu un pret destul de mare, peste 10 milioane, pe cand daca ai materiale mediocre il poti vinde cu 1-2 milioane dar multi vor cumpara pentru ca un cutit de la o fima buna este peste 2, 5-3 milioane

| danielcretu1980 a răspuns (pentru Tops):

Asta contrazice tot ce ai spus inainte.

daca inteleg: vrei sa produci mediocru, la pret si calitate inferioare decat un produs de serie, desi costurile tale de productie sunt mai mari decat la serie.

ceva nu e ok. poate nu inteleg eu. ti-am zis ca nu sunt specialist. dar de aici asa se vede happy. poate e bine sa te mai gandesti inainte sa investesti bani si munca...

parerea mea.
pana acum eu as alege cutitul solingen. garantie 30 de ani, materiale hi tech, pret suportabil.

| Tops explică (pentru danielcretu1980):

Ce-ar fi ca mai intai sa vad obiectul finit si apoi sa stabilim pretul?laughing

| danielcretu1980 a răspuns (pentru Tops):

Cum am spus: tu stii mai bine.
poate e bine sa acumulezi si ceva experienta in artizanat, deci nu e rau demersul.
succes.

| Tops explică (pentru danielcretu1980):

Da-mi add pe yahoo messengerwinking

| danielcretu1980 a răspuns (pentru Tops):

Sorry. nu folosesc. bad for business.
doar FB. gasesti link-ul in profilul meu TPU

| Tops explică (pentru danielcretu1980):

Ai primit mesajul?

| danielcretu1980 a răspuns (pentru Tops):

Da

| simf a răspuns:

Uite un link care te poate ajuta: http://cutite-bushcraft.blogspot.com/
sunt multe pagini de homemadeuri, cauta