| AndrewR a întrebat:

Ce este fondul de rulment? Daca stau cu chirie trebuie sa-l platesc eu sau proprietarul?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform L.196/2018, citez:
"ART. 72
  (1) În scopul asigurării sumelor necesare pentru plăţi curente, asociaţia de proprietari este obligată să stabilească cuantumul şi cota de participare a proprietarilor la constituirea fondului de rulment. Fondul de rulment se stabileşte astfel încât să poată acoperi cheltuielile curente ale condominiului la nivelul unei luni calendaristice. Stabilirea cuantumului se face prin echivalare cu suma care a fost necesară pentru acoperirea cheltuielilor lunare înregistrate de asociaţia de proprietari în anul anterior, la nivelul lunii cu cheltuielile cele mai mari, majorate cu rata inflaţiei, iar în cazurile asociaţiilor de proprietari nou-înfiinţate, prin aproximarea acestuia cu fondul de rulment stabilit la alte asociaţii de proprietari echivalente ca mărime.
  (2) Fondul de rulment se depune în contul curent al asociaţiei de proprietari, menţionat la art. 20 alin. (1).
  (3) Fondul de rulment se constituie prin plata anticipată a cotei ce revine fiecărui proprietar, potrivit hotărârii adunării generale a asociaţiei de proprietari, iar reîntregirea fondului de rulment se face lunar, prin plata sumelor afişate pe lista de plată.
  (4) Pentru încasarea fondului de rulment, administratorul eliberează chitanţă nominală separată.
  (5) Fondul de rulment încasat se restituie la transmiterea dreptului de proprietate, dacă prin actele translative de proprietate nu se stipulează altfel."

| Lazar_Ana_Maria_1981 a răspuns:

Este o suma de mani la care contribuie lunar /trimestrial/anual după caz de către proprietar. De obicei pentru amenajari, întrețineri sau reparații ale scării blocului.