Întrebare recomandată | Davidoaia a întrebat:

cu ce pot scoate galbenul care se depune pe tricouri, la subrat, din cauza deodorantelor? Va multumesc! happy

25 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Folosește Vanish pudră care o aplici amestecată cu apă pe zonele galbenele, pui și în mașina de spălat sau lași la înmoiat 2-3 ore dar folosește și un detergent bun de haine albe/ colorate/etc.
Pa, pa.

| Elvina a răspuns:

Cu Vanish pentru rufe colorate.

| Davidoaia explică (pentru Elvina):

Sigur merge? ai incercat pe petele galbene de pe tricouri albe?

| Elvina a răspuns (pentru Davidoaia):

Pentru asa ceva nu am incercat. Am incercat pentru alte pete, mai grave si s-au luat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din pacate, cu nimic! sad Nu se poate scoate. Eu nu am reusit sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La cele albe, poti incerca cu clor, dar asta la fiecare spalare...
sau schimba deodorantul. alege alt tip de deodorant, se gasesc greu, dar se poate! mai poti incerca tot felul de spray-uri pentru corp de la Avon/Oriflame. Asta daca nu esti o persoana care are probleme destul de mari cu transpiratia! happy

| ShadoWCrist a răspuns:

Cu Vanish si daca nu merge, incearca Ariel pentru pete.

| TheMiningSheep a răspuns:

Amesteca bicarbonat de sodiu cu detergent si sapun de vase.
Cu un burete freci bine tricoul si pe urma il speli. big grin

| abcde12345 a răspuns:

Pasul 1
O idee pentru a scapa de aceste pete este folosirea unei sosete, de preferat una de bumbac si bineinteles una curata. Prin frecarea sosetei de pata de deodorant vei putea sa scapi de aceea pata, insa atentie – intoarce-ti hainele si pe partea din spate pentru a scapa si de pata ramasa acolo. In cazul in care nu ai la dispozitie o soseta vei putea face acelasi lucru folosind chiar si un prosop sau o batista.
Pasul 2
Nu adauga apa pe pata lasata de deodorant pe haine. Multi oameni cred ca daca adauga putina apa pe pata aceasta va disparea complet, insa in acest caz pata nu va disparea complet, odata ce ai adaugat apa pata va disparea insa odata ce hainele se vor usca, para va reaparea.
Pasul 3
In cazul in care pata de deodorant este ceva mai veche o idee foarte buna ar fi sa folosesti otet pentru a scoate partial pata. Dupa ce ai aplicat otet pe pata, pune bluza in apa cu detergent pentru o noapte dupa care poti sa o speli cum ai face-o in mod normal in apa calda.
Pasul 4
O alta solutie pentru indepartarea acestor pete de pe haine o reprezinta folosirea clorului. Acest produs este de preferat sa il folosesti pe rufe albe. Aplica putin clor pe pata, lasa pata la inmuiat jumatate de ora dupa care poti sa o clatesti. Odata ce ai limpezit bluza poti sa o pui in masina de spalat haine impreuna cu celelalte haine. Atentie insa intotdeauna sa pui clor pe o suprafata mica pentru a evita decolorarea bluzei.

Sursa : Bihon.ro

| KinderRM a răspuns:

Clor, asta foloseşte mama şi se fac albe albe.

| kakolukia a răspuns:

Nu stiu daca petele se mai scot dar am auzit-o pe mama odata ca daca te speli in zona respectiva cu apa si bicarbonat de sodiu nu se va mai pata si nici transpiratia nu va mai mirosi la fel de rau. N-am incercat totusi.

| bobi123 a răspuns:

Salut,eu tot am incercat multe (clor, vanish ) dar nu am reusit (

| Minotaur a răspuns:

Salut,Amestecă două părţi egale de lămâie şi apă şi clăteşte zona "afectată" cu soluţia reusita.trebuie sa iasa!

| allexandra0308 a răspuns:

Daca ai un tricou alb simplu, il poti lasa la inmuiat cateva ore in clor. toate petele vor iesi.

| Georgidragu a răspuns:

Cu vanish (ori pentru rufe albe ori pentru rufe colorate)

| Medeea94 a răspuns:

Bună, Davidoaia! Un foarte bun produs pentru înlăturarea petelor de pe haine este Vanish care de multe ori m-a ajutat. Succes!

| FrozenKing a răspuns:

Nu prea poti...incearca cu apa si sare de lamaie.

| IONUTZzuu112 a răspuns:

Salut, cu Vanish :]

| Nora875nora a răspuns:

Cel mai sigur cu putin otet, pui apa peste tricouri si jumatate de cana si lasi peste noapte, pe urma le scoti le clatesti

| Xennome1993 a răspuns:

Mdea dupa ce ai primit 10000000 de raspunsuri de caca,
mai bine incearca Vanish nu stiu ce e asa mare filozofie dar ma rog

| Gherghe_Roxana_1994 a răspuns:

Cu Vanish pentru rufe colorate straight face

| Odeen a răspuns:

Cu grija

| preessso a răspuns (pentru Odeen):

Sigur ca daaa... la o asemenea intrebare e raspunsul perfect

| Latinmoon a răspuns (pentru preessso):

Sau nu! laughing

| valiBT a răspuns:

Salut!
se poate scoate cu vanish. dai cu vanish in locul unde e patat apoi lasi asa vreo 5 min, apoi pui la masina de spalat rufe, sau manual, cum vrei tongue sper sa-ti fie de ajutor