| AdrianPavel12 a întrebat:

Salut, daca vreau sa fac un circuit cu un temporizator de scări și un dispozitiv de presemnalizare PRE si doresc ca lampa sa fie pornita si oprita din 2 locuri ma gandesc ca am nevoie si de un releu de impuls sa il conectez cu temporizatorul de scari si cu dispozitivul de presemnalizare PRE, insa intrebarea mea e ce interupator pot sa folosesc? Se poate sa folosesc 2 interupatoare cu un singur pol?

Răspuns Câştigător
| tzionut a răspuns:

La intrerupator poti alege intrerupatoare cu revenire, un temporizator sau releu de timp si atat, dar intrerupatoarele trebuiesc inseriate. Nu inteleg ce inseamna la tine disspozitivul de presemnalizare PRE, si nici releul de impuls.
Totul depinde de cate fire ai, cate intrerupatoare si circuitul pe care doresti sa il realizezi. Poti sa obti acelasi rezultat in 3 moduri

3 răspunsuri:
| tzionut a răspuns:

De ce iti bati capul? Cauta pe net schema unui circuit cap scara. Il pornesti de jos si il opresti sus si invers. In loc de 2 fire vei avea nevoie de 3.
Daca vrei un circuit cu presemnalizare si temporizare, vei avea nevoie de intrerupatoare cu revenire (ca la sonerii) atat sus cat si jos.
Varianta cea mai simpla este insa comandarea lampilor de unul sau mai multi senzori de miscare
Tu hotaresti ce varianta alegi in functie de buget, design si dorintele tale.

| AdrianPavel12 explică (pentru tzionut):

Deci sa vad daca am inteles, am nevoie de temporizator de scari, u
n dispozitiv de presemnalizare PRE, un releu de impuls iar la interupator am nevoie de un interupator ce apesi pe el si dupa revine inapoi la fel ca un buton?

| tzionut a răspuns (pentru tzionut):

Detaliza la ce iti trebuie circuitul si unde vrei sa il folosesti. Daca ai deja fire trase prin perete, sau e doar un experiment practic pentru scoala.

| tzionut a răspuns (pentru AdrianPavel12):

La intrerupator poti alege intrerupatoare cu revenire, un temporizator sau releu de timp si atat, dar intrerupatoarele trebuiesc inseriate. Nu inteleg ce inseamna la tine disspozitivul de presemnalizare PRE, si nici releul de impuls.
Totul depinde de cate fire ai, cate intrerupatoare si circuitul pe care doresti sa il realizezi. Poti sa obti acelasi rezultat in 3 moduri