| Începătorul988 a întrebat:

De cateva zile tot vad gandaci in apartament. Stau le etajul 2, si nu tin usa deschisa. De la ce ar putea fi?

25 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Blocul tau este infestat cu acei gandaci. Daca se vad si ziua, atunci problema este deja grava!
Singura solutie este o dezinsectare totala a blocului, eventual si ai blocurilor invecinate (daca si acolo exista problema), precum si a punctului de colectare a gunoiului.
Dezinsectarea trebuie facuta IN ACELASI ZI in TOATE APARTAMENTELE, dar si in subsolul /pivnita blocului si se va repeta de inca 2 ori, la intervale stabilite de firma de dezinsectare!

Vorbeste cu administratorul blocului, sa contacteze si administratorii blocurilor invecinate si sa se organizeze cat mai repede campania de dezinsectare!

| Începătorul988 explică (pentru Bula):

Se vad doar noaptea.

| Bula a răspuns (pentru Începătorul988):

E suficient. Si acum se poate face o campanie de dezindectare.
Daca vei vedea si ziua, atunci e deja dezastru!

| Începătorul988 explică (pentru Bula):

I-am observat doar noaptea in zona bucatariei. Dar faza ciudata e ca frigiderul nu este in bucataria. Si nu prea obisnuiesc sa las mancare pe afara, sau in gunoi(de obicei cand arunc mancare o si duc la pubela, deoarece dupa cateva ore incepe sa aiba un miros urat)

| Bula a răspuns (pentru Începătorul988):

Goangele de bucatarie circula intre apartamente ca si pe autostrada: langa tevi, pe pereti, prin fisurile din pereti etc. unde incap.
Inseamna ca-ti vin din apartamentele invecinate, ceea ce deja e chiar invazie.

| Începătorul988 explică (pentru Bula):

La ce bosorogi imputiti sunt in blocul asta nu m-ar mira

| Bula a răspuns (pentru Începătorul988):

Vorbeste numaidecat cu administratorul!

| Începătorul988 explică (pentru Bula):

Am fost, bmi-a datc un numar de la cei cu deratizarea, si dupa cateva zile au aparut din nou. F*tule m*rtii in c*r de bosorogi

| Bula a răspuns (pentru Începătorul988):

Ti-am scris: NU e destul sa dezinsectezi doar la tine, trebuie INTREG BLOCUL, DEODATA si REPETAT inca de 2 ori!
Alfel nu se rezolva problema, goangele vin inapoi din vecini, unde s-au refugiat si sunt multi.

| Începătorul988 explică (pentru Bula):

Unii traiesc inca in 1980. Omoara goangele cu ideea ca v-a scapa. Am spus adminostratorului, dar n-au bosorogii bani...

| Bula a răspuns (pentru Începătorul988):

Nu costa exagerat de mult si se poate plati din fondul de reparatii sau din fondul de rulment.
Pentru 3 ocazii de dezinsectare, la un bloc de peste 20 apartamente, costul pe apartament nu cred ca depaseste 100 lei de apartament, iar la blocuri si mai mari costul se mai reduce, poate chiar sub 50 lei.

Insa trebuie pusa conditia: care apartament nu permite accesul in zilele de deratizare, acel apartament va suporta INTEGRAL costurile, daca actiunea trebuie repetata!

Daca omul nu este acasa, atunci poate lasa cheile la un vecin, ruda, prieten sau la administrator /presedintele blocului /seful de scara etc.
Deci nu se pot invoca scuze!

| Începătorul988 explică (pentru Bula):

Nu te pui cu oamenii batrani! De la o varsta iau razna!

| Salontanul a răspuns (pentru Începătorul988):

Apropo! Si eu sunt batran si stau la bloc. Saptamana trecuta am cumparat fier pentru a face o banca in plus la o masa din fata blocului. Lunile trecute am dat bani pentru schimbarea usilor ca si majoritatea batranilor de pe scara (suntem cei mai multi pensionari). La noi mai recalcitranti sunt tinerii. Ei nu prea dau nici pentru curatenie.

| Începătorul988 explică (pentru Salontanul):

La noi e tocmai invers! E un domn, de sta in fata mea. Super ok omul, a avut o dacie abandonata langa ghena de gunoi(loc de parcare ocupat) si intr-o zi m-a vazut ca ma certam cu unii pentru locul de parcare. Peste cateva ore mi-a batut la usa ca sa facem cumva sa mutam dacia, ca sa imi pot baga masina.
Dar sunt cei de la parter, atat de inchisi si scazuti mintal. Mai tipa un bosorog pe mine, ca de ce vin noaptea cu farurile aprinse sa parchez masina ca ii fac lumina in camera si nu poate dormi. Poftim cultura pe oamenii.

| Salontanul a răspuns (pentru Începătorul988):

laughing Sunt tot felul de idioti. Spune-i sa-si puna jaluzele opace.

| Începătorul988 explică (pentru Salontanul):

N-au auzit. Inca folosesc d-alea din 1980, agatate de ata pe 2cuie.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pot veni din gheena de canalizare. Trebuie facute minim 2 dezinsectii. la interval de doua saptamani. Dezinsectia trebuie sa fie doar capacul la o curatenie generala.

| Începătorul988 explică (pentru Salontanul):

Asta m-am gandit si eu, am inchis capacul la wc, si tot ce tinea de canalizare si degeaba.

| Salontanul a răspuns (pentru Începătorul988):

Nu. Prin capacul de la WC n-are cum sa vina. Acolo este o cantitate de apa care nu le lasa treaca. Gheena este locul pe unde trec tevile, facuta din beton sau BCA si care are din loc in loc capace de vizitare. pe acolo se pot infiltra si pe langa tevile care ies din peretii gheenei.

| Începătorul988 explică (pentru Salontanul):

Pai nu zici, cand am vrut sa plec cu masina(am locul de parcare fix langa pubela) am fost ditamai sobolanul? Si nu vor bosogori sa chemam deratizarea! Eu am facut la mine in apartament, dar degeaba... se extind de la bosorogi de jos

| Salontanul a răspuns (pentru Începătorul988):

Adreseaza-te administratorului blocului. Daca nici el nu vrea adreseaza-te primariei. Asociatiile de proprietari sunt in subordinea primariei. Daca nu merge nici asa singura cale ramane hotararea judecatoreasca dar asta insemna bani cheltuiti.

| RAY a răspuns:

Ei vin atrasi de unele mirosuri, ai grija unde lasi mancarea, fa curatenie mereu, ei se inmultesc foarte rapid dar le place unde gasesc umiditate si mancare

uite un invadator impotriva lor
https://www.romaniatv.net/......57031.html

https://www.realitatea.net/......86133.html

| sierra1 a răspuns:

Căldura, mizeria de prin jurul blocului, vecini jegoşi sau cine mai ştie ce. Dă cu spray pentru dragii de gândaci

| mastadont a răspuns:

Și nu lăsa mâncare în coșul de gunoi, de obicei gândacii sunt atrași de resturile de mâncare. Resturile menajere e cel mai bine să le pui în pungi etanșe de plastic, așa nu mai au acces la ele.

| Iunix a răspuns:

Nu mai lăsa mâncare / frimituri prin casă.