| sergiucj a întrebat:

Doresc si eu sa imi construiesc o casa de aproximativ 80m2 la periferia clujului.Imi puteti da niste informatii referitoare la costuri pentru fundatie si fiecare etapa in parte?(doar costurile materialelor, fara manopera). Va multumesc

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Ca si ordin de marime, 1000 de euro va costa autorizatia (proiectul, avizele si toate taxele), vreo 3000 fundatia cu tot cu placa, 15.000 la rosu exterior si gri interior (cu zidarie clasica si tencuire). De aici costurile nu mai pot fi deloc aproximate, pentru ca preturile la tot ce urmeaza variaza foarte mult in functie de tipul materialului si de calitate. Poti tencui direct exteriorul sau poti opta pentru un termosistem de 5-10-20 cm, poti opta pentru incalzirea pe lemne cu trei sobe de teracota, sau poti opta pentru plasme termice, poti pune un parchet laminat de 20 de ron mp sunul natural de 250 ron, ca sa nu mai vorbesc de obiectele sanitare, care pot costa mai mult decat restul casei.

2 răspunsuri:
| carpediem a răspuns:

Pana nu ai proiectul cu ce faci nu se poate spune, nici cat fier, nici de ce diametru, nici cubajul la beton. Oricum vei depasi calculele. La cine am lucrat eu, 90% din cazuri s-a depasit bugetul cu cel putin 10%. Bafta!

| assa a răspuns:

Te pot ajuta sa ti-o construiesti pe placul tau si ieftin! pentru mai multe detalii intra pe id-ul: byaanahi2008. multumesc