| GEORGEGEO5 a întrebat:

Salut. Eu locuiesc la bloc etajul 6 din 7 și am o problema cu furnicile, am incercat diferite soluții dar nu a mers. Ce aș putea face?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Trei pasi:
1. Cauti gaura (gaurile) unde intra furnicile in casa
2. Faci un amestec 1:1 (cate o lingurita) din zahar pudra si praf de copt.
3. Pui din amestec un pic peste gaura de intrare, respectiv presari (sub forma de semicerc) in jurul gaurii un "dig" subtire, la cca 10cm in jurul gaurii.

Furnicilor le place mult zaharul, il mananca si il cara la cuibul lor. Insa, praful de copt le va umfla si vor da alarma, sa nu mai vina altii pe aceea ruta!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce soluții ai încercat?

| mi25 a răspuns:

Cu sare ai incercat? presara sare pe unde umbla ele.
Foloseste lavanda, menta si cimbrul.