| anonim_4396 a întrebat:

Salut.

Lemnul se dezintegrează dacă este acoperit cu ciment?

De ex..sa spunem ca vreau sa fac un gard și în loc de țevile de fier pun pari de lemn.

Nu vr sa fac ce am spus mai sus, dar am dat un ex.

Lemnul rezista dacă este acoperit de ciment?

Funda cel mai bun raspuns...

Răspuns Câştigător
| mi25 a răspuns:

Partea stalpului de lemn care este in ciment putrezeste mult mai greu (tarziu) decat partea care este in aer liber, deoarece nu vine in contact cu intemperiile. Partea stalpului de lemn, bagat parte in beton, este aceea care este deasupra betonului, unde apa se mentine mult timp. In beton lemnul se mentine bine multe zeci de ani.

| TobiasAlx a răspuns (pentru mi25):

Sper sa fie adevărat ce zici..eu nu vreau sa fac un gard... vreau sa fac niște gantere..are ceva dacă învelesc lemnul în ceva când îl acopăr cu ciment?

Îți dau funda după ce îmi raspunzi

| mi25 a răspuns (pentru TobiasAlx):

Depinde cu ce-l invelesti. Plasticul mentine umezeala in lemn si duce la putrezire. Pate sa duca si la iesirea lemnului din ciment. Cel mai bine este ca lemnul sa vina in contact direct cu cimentul.
Daca este vorba de gantere, care nu stau in intemperii, poti fi sigur ca durata lemnului va fi mare, daca nu se rupe. Cel mai bun lemn ar fi cel de frasin sau ulm, dar nici de brad, paltin nu e rau. Fagul este mai "casabil", iar plopul si salcia cedeaza.
Un alt lemn care poate fi folosit este alunul, decojit (de regula primavara) si parlirea (coacerea) lui la flacara deschisa (chiar si la aragaz), apoi frecat cu o bucata de postav. Inainte de coacere se curata de noduri.

8 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Din start lemnul absoarbe umezeala din beton, pana se usucă. Acea umezeala nu are unde sa iasă, lemnul fiind înconjurat de beton Deci lemnul va putrezi.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca nu îl tratezi o să putrezească

| relian a răspuns:

Va putrezi la baza, asta daca nu il dai cu ceva ulei, stiu si eu vopsea.
In rest nu se intampla nimic rau. Daca ai o bucata de lemn si o bagi in ciment, nu va putrezi niciodata, nu va avea cum, doar daca o parte din ea are legatura cu exterioru, dar partea din beton va rezista mult mai mult decat cea din afara, asa cum a spus cineva aici.

| Intruder19 a răspuns:

Salut.

In timp lemnul o sa putrezeasca, are o durata de viata mai scurta ca a fierului. In cazul tau daca vrei sa pui pari de lemn in beton, trebuie sa tratezi lemnul, ca daca nu il tratezi cu nimic o sa putrezeasca si te trezesti ca in cativa ani iti cade gardul.

Eu unul recomand stalpi de fier in beton.

| Dismally a răspuns:

Da, lemnul va fi distrus in ciment.

| ExBlop a răspuns:

Salut.Da lemnul va putrezi dupa aprox 5 6 luni maxim cel mai bun lucru pe care il poti face este sa folosesti tevi de fier...