| Denila123 a întrebat:

Salut,, oare ce are hidroforul? Il pornesc forțat merge, face presiune, il las un minut sa meargă încontinuu și când îl trag din priza dau drumul la robinet, curge apa 4 secunde și nu mai curge apa, oare ce?

Răspuns Câştigător
| Bogdan0783 a răspuns:

E ok 3. Daca ai etaj urca apa mai repede. Daca nu, mai poti elibera putin aer, pana pe la 1.8 si mai scade ceva

5 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Nu ar trebui să meargă un minut în continuu, decât dacă are presostatul defect.
Posibil și membrana la vasul de expansiune spartă.

| lpavel a răspuns:

Cel mai probabil s-a stricat vasul de expansiune!

| Denila123 explică:

Am apăsat pe acel ventil și nu iasă aer deloc

| Bogdan0783 a răspuns:

Incerca sa refaci perna de aer. Il scoti din priza dai drumul la robileti sa se goleasca apa.Inchizi coloanele si bagi aer undeva la 2 bari. Dupe ce ai 2 bari pui hidroforul in priza, deschizi coloanele si il lasi sa aduca apa. Daca dupa aceasta operatiune face la fel cel mai probabil e sparta membrana si trebuie inlocuita.

| Denila123 explică (pentru Bogdan0783):

Asa am făcut, am
Bagat aer mult și vad ca merge mai altfel, 30secunde și se oprește este mai ok
Dar cât trebuie pe manometru de apa la hidrofor acu e la 30? oare este bine

| Bogdan0783 a răspuns (pentru Denila123):

E ok 3. Daca ai etaj urca apa mai repede. Daca nu, mai poti elibera putin aer, pana pe la 1.8 si mai scade ceva