| Delu14paun a întrebat:

Salut TPU!
Vreau sa cumpăr o drujbă electrica, descrierea acesteia spune că se alimentează la o tensiune de 230 Volți, dar eu cred că am la prize 220 Volți, îmi puteți spune dacă drujbă va merge la o tensiune mai scăzută? Dau funda

Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Da merge, tensiunea de alimentare poate fi între 220 si maximum 230 volti, ce depășeste de 230 volti este periculos pentru drujbă o poate arde.

| Delu14paun explică (pentru CristiDinBucuresti):

Dar dacă drujbă are o tensiune de 240 V este mai sigur dacă tensiunea in priza este mai mare?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Delu14paun):

Nu

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Da, va merge exact "ca la carte"

| Zuzu1991 a răspuns:

Cred ca spune "maxim" 230V
in general la prize e toamna si primvara 230V chiar daca scrie 220V din cauza ca iarna si vara e mai mare consumul (pentru ca se folosesc incalzitoare electrice si AC-uri) si scade voltajul la 220V

| cristi202 a răspuns (pentru Zuzu1991):

E maxim 230 V. Ca la noi la romani oscileaza adesea, cand mi-am luat redresor de tensiune, m-am speriat cand am vazut cit oscila, la sat, linga Bucuresti, intre 160 si 220 (aparatul arata tensiunea de la intrare). Nu e de mirare ca multe aparate electrice mi se stricau, si destul de des.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru cristi202):

Da, am avut redresor la tara, siiii, s-a stricat si ala, atat de tare oscileaza tensiunea big grin

| cristi202 a răspuns (pentru Zuzu1991):

☺ Asta chiar e tare! ☺

| KR0NSTADT a răspuns:

Va merge sigur și la 220V.