| coadadematura a întrebat:

Salut, stau la bloc etaj 4(ultimul etaj) si pe etaj cu noi s-au mutat de vreo 3 ani o familie de țigani imputiti dintr-un cartier "rau famat" al orașului si de fiecare data cand deschid usa apartamentului lor iese un miros urat de la ei. Locuieste o țigancă cu 2 copii mari baiat si fata 16-17 ani si 2 copii mici gemeni baiat si fata 2-3 ani. Țiganca asta cred ca se prostituează deoarece zilnic intra si ies de la ea din apartament diferiti barbati(nu mai are soț). Deci casa ei nu este curățată si igienizata. De vreo 6 luni a aparut o mare problemă, GÂNDACII. Prima data i-am observat cand au scos un frigider si o canapea veche pe hol, aveau gândaci. Dupa o luna vecinii care stau fata in fata cu usa ei au anunțat ca au si ei gandaci. Si acum si noi si ceilalti vecini care stau langa noi(suntem 4 apartamente pe etaj) avem gandaci, mai exact gandaci de bucatarie, cum le spune toata lumea "carcalaci". A venit politia, jandarmeria la ei, au facut controale etc si nimic. Nimeni nu i-a gonit de acolo si in continuare stau asa murdari.
Prima data am observat gandaci in bucatarie si pe holul de la intrare, cateva zile, dar i-am ucis si nu au mai aparut insa au ramas multi in debara. Acolo avem borcane cu de toate (compoturi, gemuri,zacusca etc) multe rafturi, alte crătiți, multe pungi(da,punga cu pungi) si nu am putut scoate gandacii de acolo. A dat tata cu o solutie diluata cu apa(asa scria in "manualul de utilizare), un fel de insecticid, la tocul ușii de la debara, la colțurile si încheieturile debaralei si a holului cu care are legatura insa nu au disparut din debara. Tot gasim in pungi sau in alte lucruri de acolo si a trebuit sa "carantinam" debaraua, adica sa tinem usa inchisa si sa nu o mai deschidem pana nu gasim o soluție buna de a elimina toti gandacii si de a-i face sa nu se mai înmulțească.
Ma puteti ajuta va rog frumos cu niste sfaturi sau produse care ne pot ajuta in aces caz?
Am mare nevoie de ajutor!
Dau funda
Rog seriozitate.

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Salut. Nu ai cum sa scapi de gandaci definitiv daca sursa problemei nu e la voi. Singura rezolvare de moment este sa eliminati gandacii prin metode proprii.
Iti recomand Aroxol spuma (nu spray). Nu lasa miros si se poate aplica pe podea, in zonele in care stii ca sunt probleme. Insectele sunt atrase de produs si le gasesti dimineata cu burta in sus.
Se poate discuta cu administratorul blocului, pentru a gasi o solutie pentru vecina care e certata cu igiena. Politia si pompierii nu vin decat sa constate si sa dea amenzi.

| coadadematura explică (pentru dannyel86):

Multumesc frumos pentru idee

15 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu aveti administrator in bloc?
Pentru ca aceste reclamatii se depun la administratia blocului si adminsiatratorul are obligatia sa le rezolve.
Tot administratorul cheama sanepidul, angajeaza companie care sa faca deratizarea samd.

| Vântulalb a răspuns:

In primul rand, politia nu are ce face pentru asta. Trebuie chemat Sanepidul. Ei au autoritate. Apoi, anuntat proprietarul.

| Jonas94 a răspuns:

Salut!
Cea mai bună soluție împotriva gândacilor și asta testat personal este MaxForce IC Gel.
Stăteam cu chirie într-un apartament de 4 camere, și din cauza faptului că aveam doi colegi care nu erau deloc prieteni cu curățenia, am fost invadați de gândacii maronii.
Am folosit gelul ăsta, prin zonele pe unde îi vedeam că se plimbă și în 3 săptămâni, adunam cu fărașul la ei laughing.
La ceva timp la depozitul unde lucrez, a venit o echipă de deratizare, pentru că ne intrase un șobolan în depozit și ne era teamă că o să ne strice produsele.
Mă rog din vorbă-n vorbă am ajuns la capitolul gândaci, și i-am povestit de problema mea trecută și i-am zis cu ce am dat.
A confirmat și el că e cea mai bună soluție.
Mi-a mai spus și o altă chestie.
Gândacii, la fel ca și șobolanii sunt specii invadatoare.
Când invadează un spațiu, la șobolani, se duce cel mai bătrân. Dacă nu se mai întoarce, înseamnă că nu se poate intra acolo.
Gândacii la fel, își semnalizează dacă dau de substanța asta și nu mai intră în spațiul respectiv.
Gelul e destul de scump, dar e foarte eficace.
Baftă!

| coadadematura explică (pentru Jonas94):

Multumesc frumos pentru idei

| Dyalema a răspuns:

Dar au cumpărat apartamentul? Sau stau în chirie?

| Dyalema a răspuns:

Păi dacă e chirie ar trebui anunțat proprietarul și să îi dea afară până nu îi distruge toată casa

| cristi202 a răspuns (pentru Dyalema):

Cred ca i-au distrus-o deja. Mie mi-au distrus apartamentul oameni normali. Anul trecut cand au plecat chiriașii ce ii aveam am mers cică sa fac mici reparatii, si am ajuns sa renovez totul, sa repar mobilierul, sa curat mizeria de dupa frigider, aragaz si mobilier ce se strînsese de o dădeai jos cu cutitul. Trei luni de munca a fost acolo.

| Dyalema a răspuns (pentru cristi202):

Nașpa...

| cristi202 a răspuns (pentru Dyalema):

Da, foarte naspa...

| coadadematura explică (pentru cristi202):

Si nu ai depus plangere la politie?

| cristi202 a răspuns (pentru coadadematura):

De ce sa depun plingere? Oamenii au platit cit au stat. Asta e riscul "meseriei". Depinde cine iti intra in casa. Am avut cindva un băiat extraordinar, prietena sa la fel, a venit imediat după ce s-a mutat si a facut ea curătenie generala. Si au mentinut curățenia.

Mai simpatica a fost treaba cu politia cand am fost înșelat, am tinut doi băieți, unul il cunosteam bine si il credeam de treaba, si de aceea i-am ajutat ca abia sosisera in oras si nu aveau de lucru, i-am tinut o luna gratis, apoi a doua luna au spus ca s-au angajat, dar, cand sa ia banii, dupa inca doua săptămîni, m-au mintit ca patronul nu le-a dat, insa ei veniseră cu sacosele pline de la cumpărături, si asa am realizat ca ma mint, le-am spus că nu le mai dau voie in casa daca nu plătesc, nu au crezut, am asteptat a doua zi sa plece, am schimbat încuietoarea, si, cand au venit acasa, nu au mai putut intra nici macar sa isi ia lucrurile. A facut taraboi in strada cel pe care nu Il cunosteam, apoi a chemat politia, si polItistii au ris bine dupa ce le-am explicat situatia happy. Mai apoi, cel pe care îl cunosteam, a platit si si-a luat lucrurile, si a recunoscut ca ma mintisera, ca luasera banii, dar ca voiau să profite de bunătatea mea. Oameni si oameni.

| salieri84 a răspuns:

Nesimtiti si amantii aia, umbla cu gandacii in chiloti, sa infesteze un bloc intreg.

| salieri84 a răspuns:

La mine a functionat de minune cu acid boric, cumparat din farmacie. Am facut bilute de faina cu ou, in care am amestecat pulberea, dupa care le-am amplasat in diverse locuri, unde am considerat ca sunt cele mai frecventate de gandaci. Dupa trei zile, nici tipenie de gonga prin casa.