| AndreiBalan a întrebat:

Salut TPU,am doi papagalu Perus,un baiat si o fata, ii tin intr-o cusca.Ce trebuie aa fac ca sa se inmulteasca si sa faca oua?

Răspuns Câştigător
| Vanishgold a răspuns:

E complicat. Sunt mai complicați decât oamenii. Au nevoie de o colivie mare, unde să existe un loc al lor(sunt niște cutii speciale prin magazinele de animale), au nevoie de lumina, de intimitate. Mai întâi trebuie să fii sigur ca papagalii au ajuns la maturitate. De obicei primăvara fac ouă și ai de făcut pregătiri înainte. Plus că după ce apar puii, vor fi mai distanți cu stăpânii, adică nu o să te mai bage atât în seamă.

4 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

De ce ai vrea să înmulțești suferința?

| AndreiBalan explică (pentru NOname):

Suferinta? Adica?

| NOname a răspuns (pentru AndreiBalan):

Adică...viața fără suferință nu există, mai ales pentru niște păsări menite să fie libere, care sunt ținute în niște cușți și nu sunt lăsate să facă cel mai natural lucru pentru ele - să zboare. Iar tu, se pare, vrei să înmulțeșți aceste vieți. Ca să ce? Ca să ai pe cine să supui la chinuri direct sau indirect? Ca să-ți satisfaci niște mofturi și curiozități? Personal, nu ți-o recomand.

| TudorVali a răspuns:

Perusii nu depun ouale in colivie. Au nevoie de un cuib inchis care se ataseaza de colivie. Astfel de cuiburi se gasesc si la pet shop-uri. Trebuie sa decupezi colivia sau eventual o atasezi la usita pe care o vei tine tot timpul ridicata astfel incat ei sa poate intra si iesi in/din cuib