| BogdanAlex1997 a întrebat:

Am nevoie de ajutor. Cum sa imi fac cainele rau? Am un Ciobanesc Belgian Malinois de 5 luni. Nu vreau raspunsuri cum ar fi du-l la dresor sau ca de ce vreau sa fie rau. Vreau sa il folosesc pentru paza.

17 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Angajează-ți un paznic și lasă bietul animal în pace!

| BogdanAlex1997 explică (pentru NOname):

Pai cainele nu e pentru paza?

| NOname a răspuns (pentru BogdanAlex1997):

Nu e, cum nu e un sclav sau un obiect, ca să te folosești de el.

Vrei să-l iubești și să ai grijă de el? Fă-o! Nu? Lasă-l în grija celor care-l vor pentru el, nu pentru foloase personale, care mai lasă și urmări traumatizante (vezi sfaturile de mai sus: nu-l hrăni, fii rău și rece cu el... ți se pare că este un mod adecvat pentru creșterea cuiva, oricui? ți s-ar lua copilul de către cei de la Protecție, dacă l-ai trata așa. nu văd de ce ar fi diferit cu un câine)!

| BogdanAlex1997 explică (pentru NOname):

Nici eu nu vreau sa ii fac rau dar asta mesera lui.

| NOname a răspuns (pentru BogdanAlex1997):

Cât timp nu și-a dat acordul, ca să fie sclavul/angajatul tău în vreun fel, nu are nicio meserie, poate doar cea de a fi câine. Iar știi cât de nasol e să te folosești de cineva lipsit de discernământ, deci cu zero șanse de a-și da consimțământul? Ceea ce vrei să faci e cam tot aia cu a pune copiii în vârstă de 3-4 ani la muncă silnică, fără ca măcar să-i plătești.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru NOname):

Si atunci care mai e scopul cainilor? Sa puta?
Cum adica nu-l plateste? Mancarea nu se pune? Cainele fara discernamant, are nevoie de bani? Sau daca tot spui ca il pune la munca, castiga ceva material de pe urma lui?
Sa ma simt vinovat ca am lasat pisica sa manance cativa soareci si cartite? Am exploatat-o? laughing

| NOname a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Și sclavii umani erau "plătiți" cu mâncare și cazare. Asta nu îi făcea mai puțin sclavi.

Nu există vreun animal cu scopul de a face unuia sau altuia pe plac, mai ales celor cu fantezii egoist-sadice.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru NOname):

Esti o moldoveanca neadaptata.
Habar n-ai cum 'functioneaza' animalele. Nu sunt pro exploatare chinuitoare, cum insinuezi tu din galagia ta de frustrari, eu am 2 caini de paza pe care pur si simplu i-am crescut la curte (fara sa-i leg), si pazesc inclusiv impotriva animalelor salbatice care mai apar prin zona (cerbi, mistreti, vulpi). Nu i-am infometat, nu i-am batut. Pur si simplu i-am pozitionat acolo. Te impotrivesti naturii, pentru ca nu a fost prea simpatica cu tine, din ce deduc.
Fa-ti o favoare si calugareste-te.

| NOname a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Da, că prin atacuri la persoană brusc începi să ai dreptate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu iti bate capul cu ea. Asa sunt toti veganii

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru anonim_4396):

Pare-mi-se e si ceva admin pe aici, ca prea e lumea 'executata' in jurul ei. Sau, pur si simplu adminii tin cu ea, fiind la fel de prosti.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Poarta-te normal cu el. Cainii stiu sa deosebeasca vizitatorii de hoti.
Nu te lua dupa 'lucratorii pamantului', hraneste-l normal si joaca-te cat vrei cu el. Pana la urma, atacul cainelui de multe ori incepe prin joaca, dar daca victima se teme, trece la lucruri serioase.

| Freya1 a răspuns:

Nu poti decat sa il dresezi sa nu lase persoane straine in curte.
Acuma depinde de firea cainelui eu spre exemplu cand am avut caini atata m-am jucat cu ei si i-am bibilit ca deja cand iesiam din casa sau intram in curte veneau pe rand sa ma imbratiseze ii scarpinam pe spate si apoi dadeam mana prieteneste laughing.Uni nu mai nici latrau dar alti rupeu tot ce pasea pe poarta casei asa ca nu stiu cum l-ai putea inraii decat prin dresaj sau probabil sa faci un exercitiu sa il asmuti pe ce intra pe poarta.

| xerxes1 a răspuns:

Ëu pe al meu l-am dus la dresor si latra doar la pisici. Daca hotul vine cu o pisica la el a incurcat-o.Cred ca m-a costat cam 2000 lei dresajul si mancarea pe 3 luni.Este jucaus si dulce cu toata lumea.Ciobanesc german.

| anonim_4396 a răspuns (pentru xerxes1):

Nu avea un program de dresaj si impotriva rromilor? Am doi vecini care-mi tot sar gardul, in ciuda faptului ca este electrificat.big grin

| xerxes1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Montezi o camera de luat vederi chiar defecta dar care sa aiba ledul rosu aprins intermitent si se vor linisti.

| Dan193 a răspuns:

Hraneste-l mai rar, nu te juca cu el, nu-l prea mangaia si zadari-l din cand in cand.