| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa montez un panou pentru apă calda. Merge si iarna sau doar cat este cald afară?

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Merge si iarna cu conditia sa fie soare.

| antimulte a răspuns:

Mai spune si niste detalii, vrei panou din ala de pus pe casa, solar cum ar veni, eu asta deduc din formularea ta. Daca da, merge doar cand e soare puternic, si iarna de regula nu e asa puternic. Poti avea cu el probleme si vara daca sunt cateva zile, consecutive, mai noroase.

| siriusblack98 a răspuns:

Panou pentru apa ''cald'' nu exista. Exista panou solar in schimb.''Merge si iarna sau doar cat este cald afară!'' ne intrebi sau este o afirmatie? Functioneaza atata timp cat bate soarele, nu are importanta daca este cald sau frig afara.

| Geania a răspuns:

Panouri solare se numesc sau colectori solari. Asigura in medie cam 60% din energia necesara apei calde, dar pot contribui putin si la incalzire. Eu cunosc panourile solare Viessmann Vitosol, foarte rezistente la socuri si coroziune. Si ca sa raspund punctual, colecteaza toata energia de la soare, atata vreme cat acesta exista.