| AdrianBoss17WOLF a întrebat:

Salut prieteni. Ce parere aveti de kit-ul asta http://www.tehnoelectric.ro/......u_tda7296, imi puteti spune si me mai multe despre el si ce sursa de tensiune as putea folosi ( cati volti sa aiba traful ) Funda +Vot

Răspuns Câştigător
| horia2012 a răspuns:

Eu pe al 2-lea. Pemtru AM201 ti-am dat mai sus caracteristicile. Sunt mai bune. Plus, ca ai o singura capsula, dubla, decat 2 separate. Dar daca vrei intr-adevar calitate cauta kit-uri cu integrate din seria STK.(STK41XX, STK42XX. Sunt mai scumpe, dar se merita. Daca vrei de-a gata personal as merge pe al 2-lea.

22 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

Ar trebuie sa ai mai multe detalii cand il cumperi. Dupa poza e alimentare simetrica, iar dupa catalog suporta maxim +/- 35V la 5 A/canal. Cum alimentarea e pe placa ti-ar trebui un traf de +/- 22 V alternativ si curent 8-10A in secundar. Cel mai bine la comanda si un traf toroidal (camp eletromagnetic redus).

| AdrianBoss17WOLF explică (pentru horia2012):

Ok mersi. in anunt scrie ca puterea sa este de 2x100w dar nu cred ca este adevarat, care este parerea voastra. Eu cred ca are in jur de 2x 80w

| AdrianBoss17WOLF explică (pentru horia2012):

Am doua trafuri romanesti. Recuperate de prin televizoare vechi ( alb-negru) unul este ca cel din poza asta http://i46.tinypic.com/2udw2h0.jpg scoate in jur de 24v pe 6 A

| AdrianBoss17WOLF explică (pentru AdrianBoss17WOLF):

Si mai am unul, asemanator cu acesta. Care nici in ziua de azi nu mi-am dat seama cum sa il masor http://i47.tinypic.com/wujbwj.jpg are mai multe fire care ies din el.

| horia2012 a răspuns (pentru AdrianBoss17WOLF):

Parearea mea e ca nici macar 80W nu scoate deoarece datele de catalog indica maxim 60W. Dar nu conteaza asa de mult.

| horia2012 a răspuns (pentru AdrianBoss17WOLF):

1. Etajele finale necesita alimentare simetrica -deci trafurile trebuiesc modificate la infasurarea secundara sa scoata 2x22V-curentul de 6A e bun)2. Kitul asa cum e el, are ambele etaje finale pe aceeasi placa, deci iti trebuie un singur transformator care sa scoata 2x22V si 6-8A. Nu poti folosi ambele trnsformatoare.
Oricum, mie kitul nu-mi inspira incredere, cel mai bine ar fi sa cumperi tu cele 2 circuite integrate si sa le faci separate.Sau sa cumperi 2 etaje finale SEPARATE (tot KIT-uri) si sa facu un amplificator. NU-mi place din cauza radiatorului. E prea mic. La asemena puteri ar trebui sa aiba o suprafata de cel putin 250 cmp/radiator.

| AdrianBoss17WOLF explică (pentru horia2012):

Mersi. dardiatorul. oricum o sa-l modific. o sa pun unul mai mare. m-am gandit sa ii adaug doua ventilatoare de pc.

| horia2012 a răspuns (pentru AdrianBoss17WOLF):

Masori rezistenta. Infasurarea care are rezistenta cea mai mare e primarul.

| AdrianBoss17WOLF explică (pentru horia2012):

Ce parere aveti despre http://www.tehnoelectric.ro/......00w_stereo am auzit ca se duc (ard )repede... Asi vrea sa-l cumpar. ce puteti sami spunneti despre el.

| horia2012 a răspuns (pentru AdrianBoss17WOLF):

Asa, da, dar ce faci cu alimentarea. In cazul asta ar trebuie sa folosesti al 2-lea traf si sa-l modifici la secundar. Ar fi mai usor decat sa cumperi alte kituri.
Vezi daca mai e valabil anuntul asta. Trebuie sa-ti faci cont:
http://www.tehnium-azi.ro/......erentiale/

| horia2012 a răspuns (pentru AdrianBoss17WOLF):

Mai bun. Citeste aici mai multe informatii despre el:
http://www.smartbuy.ro/amplificatoare/amp2100-stereo-2x100w~366985.html

| AdrianBoss17WOLF explică (pentru horia2012):

Apropo am mai cautat pe net. si am gasit ceva ce mar multumii..http://www.mivarom.ro/......50w-p-4494 ce arere ai?

| horia2012 a răspuns (pentru AdrianBoss17WOLF):

E OK dar nu ai putere in trafurile tale sa-l poti alimenta si sa se auda bine. Uite amplificatorul de 2x250w:
http://www.tehnium-azi.ro/......2x2sc5200/
poti folosi kiturile de preamplificator-corector.

| AdrianBoss17WOLF explică (pentru horia2012):

O ultima intrebare. stiind ca sursa mea de alimentare (traful) are 22v si 6A care dintre kituri sa-l folosesc? Acesta http://www.tehnoelectric.ro/......cu_tda7296 sau Acesta http://www.tehnoelectric.ro/......00w_stereo Care ti se pare ca ar da randament mai mare. Puterea sunetului, Claritate etc? Eu asi zice de primul? Tu ce parere ai?

| AdrianBoss17WOLF explică (pentru horia2012):

Bun si daca asi mai lua doua kituri de amp 2100 cum as putea sa le conectez sa imi dea o putere de 4x100w.Cum sa leg kiturile? In paralel cu sursa?

| AdrianBoss17WOLF explică (pentru AdrianBoss17WOLF):

M-am mai gandit si am comandat http://www.tehnoelectric.ro/......cu_tda7296 decat un kit. as putea sa mai bag inca un kit la fel conectate amandoua in paralel... ce zici?

| horia2012 a răspuns (pentru AdrianBoss17WOLF):

Le legi in paralel pe alternativ, ca deja au redresarea si filtrarea pe placa. Dar vei avea consum dublu.

| horia2012 a răspuns (pentru AdrianBoss17WOLF):

Raspunsul e acelasi. Le poti lega in paralel pe aceeasi sursa, dar vei consum dublu. Daca nu asiguri curentul si puterea necesara la alimentare se va auzi prost. Pierzi si timp si bani. Practic vei avea 2 aplificatoare de 2x100W. Si ce faci cu sursa de semnal. Vei avea 2 intrari diferite. Asculti aceeasi muzica?

| AdrianBoss17WOLF explică (pentru horia2012):

Ai dreptate... Nu merge cum m-am gandit eu. Multumesc pentru toae raspunsurile.

| AdrianBoss17WOLF explică (pentru AdrianBoss17WOLF):

Multumesc pentru toate raspunsurile.

| horia2012 a răspuns (pentru AdrianBoss17WOLF):

Cu placere.

| horia2012 a răspuns (pentru AdrianBoss17WOLF):

Eu pe al 2-lea. Pemtru AM201 ti-am dat mai sus caracteristicile. Sunt mai bune. Plus, ca ai o singura capsula, dubla, decat 2 separate. Dar daca vrei intr-adevar calitate cauta kit-uri cu integrate din seria STK.(STK41XX, STK42XX. Sunt mai scumpe, dar se merita. Daca vrei de-a gata personal as merge pe al 2-lea.