| Ioniță_Andrei_1994 a întrebat:

Vreau sa ma ajutati : ce materiale imi trebuie sa imi construiesc o piscina? cam de 5 m lungime 3 latime si adancime 1.5.

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Exista comercializate piscine gomflabile, din plastic, cu marimi asemanatoare, la care nu-ti trebuie doar teren si apa in el. Nu necesita autorizatii de nici un fel, sunt relativ ieftine, iar daca-l amplasezi potrivit, atunci poate fi si un rezervon bun pentru stropitul curtii /gradinii.
http://trambulinesparta.ro/piscine-bestway/piscine-gradina-cu-pompa

| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand iti trebuie arhitect sau proiectant ca sa faca desenul, sa ia autorizarile necesare de constructie de la Parimaria locala dupa care incep masuratorile pe teren si contractarea unei companii care vine cu un escavator ca sa faca groapa, apoi specialisti in fundatii care sa vina si sa faca gauri pentru constructia metalica peste care se va turna cimentul, apoi betonisti ca sa toarne cimentul. tevarii trebuie sa fie de la inceput acolo, de cand se pune structura metalica, pentru a instala tevile de apa si scurgerea, apoi vin betonistii si betonul, apoi vin izolatorii cu materiale de izolare specifice piscinei si probabil dupa vreo 15-20.000 euro, o sa aveti si piscina in curte!

| relian a răspuns:

Materiale nu-i problema, de sapat groapa nici aia nu este, poti sa o sapi tu singur.De pus plasa de fier nici aia nu-i problema o poti pune tu, singura chestie este ca betonu ala trebuie sal sufli, asa se fac piscinile se sufla betonu straturi straturi cu o masina speciala.Deci daca crezi ca poti tu sa faci singur o piscina nu e chiar asa de usor cum pare.Nu este usor ca nu ai mai facut, dar pana la beton poti tu sa faci totu singur, fara mari probleme.Cind vrei sa faci ceva cauta pe Youtube scrie in engleza ceva de genu How to built a swimming pool si o sa gasesti video destule, te uiti si faci si tu.Eu nu ma uitai dar sigur is pe net video cate vrei, dar am vazut real cum se toarna o piscina.Am vazut pe aici unia spun vin unia cu forme, constructii metalice bla bla, altul boltari faianta, alea is povesti, nu stiu poate sor fi facind ce zic ei dar ma intreb oare cum poti face o piscina cu forme? Piscina se toarna la locul definitiv nu-i stilp sal tori altundeva, apoi sal transporti.Deci e o pompa o masina care sufla betonu care si ala trebuie facut dupa o reteta, nu cu piatra mai mult nisip, deci se sufla asa straturi straturi peste plasa de fier sau ce se mai pune.Cel mai ieftin este piscina regulata, ca o fi patrat sau dreptunghi.Initial de astea ai nevpie de fier plasa ce-o fi, teava de PVC, coturi mufe pvc drenuri pvcca astea se pun prima data, eventual lumina daca esti curios.Restu de pompa filtru alea se pun la final, sau cand vei pune apa in ea. Faci piscina fara sa te vada careva, daca o fac singur doar ca nu stiu cum ai putea sa sufli tu betonu ala.Dar probabil ca o fi si masinarii mai micute, dar nu cred ca in RO.Acum pe de alta parte piscina este un chin laughing nu te gandi ca gata ai piscina nai nici o treaba.Trebuie so cureti zilnic,sa-i faci zilnic analize la apa,sa cumperi clor,acid ce se mai foloseste, ca trebuie sa corectezi ph apei, apoi consuma apa, vara apa se evapora si trebuie mereu sa completezi, si curent electric, pentru ca pompa aia trebuie sa circule apa anumite ore pe zi.Trebuie robot daca vrei sa nu stai tu mereu sa cureti murdaria mai mare, dar oricum trebuie sa cureti peretii laterali mai ales vara ca se depune multa mazga, hei hei numai piscina sa nai laughing Ce vezi tu in filme da arata bine dar acolo nu arata cum se intretine, totui frumos la tv dar nu arata ce se intinmpla, cum de arata piscina aia asa bine, nu se arata munca depusa sau ce trebuie facut sa intretii o piscina.Deci bagi bani lunar intr-o piscina.Si daca ai avea bani nu ai mai fi intrebat pe aici cum se face, ai fi contactat o firma sa tio rezolve.Aia probabil iti da si garantie, asta daca o fac ei la la A la Z, asa nu stiu daca vine careva doar sa iti sufle beton, poate sa nu-ti dea nici o garantie nimic.Deci is multe de facut atit inainte cit si dupa. Oricum bagta si spor la lucru.Dar nu te apuca daca nu te pricepi sa irosesti banii, daca nu ai mai facut si faci asa dupa ureche dupa auzite s-ar putea sa crape, pierzi apa adica faci cheltuiala aiurea.

| Derosa a răspuns:

Ai avea nevoie de 2 rânduri de bolțari, folie hidrofuga gresie și faianța. Dar nu uita ca ai nevoie și de o scurgere betonul trebuie sa fie unul bun și întărit cu fier beton și plasa sa nu se crape. Trebuie sa vezi mai întâi daca îți ajunge bugetul pentru impozitul piscinei Succes!

| Derosa a răspuns:

Nu este atât de simplu să fabrici o piscină băiete dar cu multă voința și răbdare vei reuși!

| Madalin_Ionut_Panait_1994 a răspuns:

Am cumparat eu materiale de constructii de la o casa de comenzi gasita pe internet, preturile foarte bune si au detoate, nu mai stiu cum se numeste dar daca cautati casa de comenzi pe google e posibil sa o gasiti, consultantii sunt de nota 10.