| osulica123alexis a întrebat:

Salut TPU, vreau sa stiu daca e vreun mod in care pot sa cresc un gazon fara seminte.
Dau funda

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Da, exista, folosind role de gazon gata crescute, pe care le asezi sistematic pe pamant, cu randuri goale intre ele, ca iarba sa creasca si in 6 luni sa acopere si portiunile goale.

2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Da poti, pui plastic, ala il ai permanent acolo si niciodata nu-i maron nu se usuca laughing. Este asa gazon artificial.
Fara seminte, poti lua brazde, e mai rapid, mai usor, d ar mult mai scump decat sa obtii o suprafata inerbata prin seminte.
Brazde sa folosesti, banui ca trebuie sa gasesti firme care se ocupa cu asa ceva, tot aia til si monteaza, ori daca doar vind brazde sau rulouri, ori ce forme au, le poti si tu monta.

Dar vara cand este f cald si nu uzi des, se poate duce iarba aia, caldura si aerul uscat face ca iarba aia sa se usuce, nu-i asa de usor sa intretii o suprafata de genul asta, mai ales cand temperaturile is f ridicate.