| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU, vreau să vă întreb poate găsesc pe cineva în domeniul să îmi dea un sfat ce pot face. Problema e următoarea sub casa in care stau este beciul iar aceasta fiind făcut de mulți ani a fost făcut pe pereții de cărămidă însă un perete a ramas din pământ iar acel perete a fost mâncat de apă și risc din cauza asta să cadă și casa deoarece ceilalți pereții susțin greutatea au inceput si ei sa cedeze. Pot face subzidire sau trebuie doar sa astup tot beciul cu pământ.

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Propunere: nu te lua după (ne)pricepuții ce-or să sară in sus cu "soluții". Cheamaă un specialist la FAȚA LOCULUI. E casa ta in caz că ai uitat

| mihai69 a răspuns:

Trebuie să pui urgent o grindă metalcă (gen șină de tren) sub peretele din partea afectată, apoi să montezi sub el cel puțin trei "popi" (stâlpi).
Cel mai bine ar fi să iei legătura cu un structurist care să ofere soluția tehnică optimă pentru consolidare.

| relian a răspuns:

Poti sa faci sustinere, nu e asa de complicat, dar e ceva de munca.

Iti spun cum as proceda eu, banui ca asa se si procedeaza.Pt ca daca umpli beciul ala cu pamint, casa se va lasa in continuare, pamintul carat acolo de tine, se va lasa in timp.

Asa ca mergi de exemplu la un colt al casei, al beciului si sapi acolo in acel perete, scoti pamintul de acolo pe o latime nu mare, cit mai mica, stiu si eu juma de metru sa zicem. Elimini din acel perete de pamint juma de metru latime si pe toata inaltimea, sa vezi astfel fundatia casei.

Cind se vede funcatia casei, cauti o teava, ceva oricum gros, ar fi bun un profil I, dar merge si teava, dar sa fie f groasa in material.La un capat sudezi de acea teava sau profil I o bucata de metal groasa, cit mai groasa, ca o talpa, daca intelegi ce spun, sa fie asa 5-10 cm grosime sau mai mult, depinde ce gasesti tu, si lata cit fundatia.

Dai gauri la acea talpa, dai gauri si in fundatia casei, bagi dibluri de metal, au alt nume, dar am uitat cum se numesc, oricum is ceva ca diblurile dar is de metal, au 3 taieturi, filet pe interior si o pastila conica, dai gaura, bagi ala acolo, apoi cu ciocanu si un dorn bati in acea pastila aia largeste tot diblul ala sia colo moare.
Cred ca stii despre ce vorbesc.

Dupa prinzi in suruburi acea talpa cu restul de teava sau profil spre josa, pana jos sau poti si cam pana la jumatate din inaltimea acelui perete, nu trebuie neaparat sa fie pana la pamint sau in pamint.

Apoi sub acea teava, sau inainte dea prinde acea teava sau profil I de fundatie, sapi o gaura exact sub, cit poti tu de adinc, asa diametru 30-40 cm faci un cofrag pana sus la profilul ala, sau teava, sa il prinda si pe el, apoi bagi acolo beton.

Cind se intareste, deja tu ai teava sau acel profil cu talpa prins de fundatia casei, prins puternic in beton si pamint, casa acolo garantat nu se va mai lasa.

Faci la fel si la celalalt colt, mai faci apoi si pe la mijlocul zidului, poti pune chiar asa la distanta de 2 sau 2.5 metri cate un stip de asta prins in beton, toate vor sustine casa fara absolut nici o problema, fara sa mai aduci mai stiu eu ce ingineri si alti meserisi care o sa iti mai ia si bani.

Nu te speria ca nu e atit de complicat, faci lucrarea asta pe rind, nu pui toti stilpii odata, ca se surpa casa.Pui la un colt, dupa ce sa intarit betonul sa zic asa dupa vreo 2 saptamani faci alt colt, si tot asa, facind cate un stilp de asta la 2 sau 3 saptamani nici nu muncesti din greu si nici probleme n-o sa ai.

Dupa poti elimina de tot acel zid de pamint, ce mai ramane din el si acolo sa zidesti ceva boltari, sau dupa caz ce ai tu mai la indemina.

Eu spun ca 4 stilpi genul asta, poate sa sutina fara nici o porblema tot ce ai tu deasupra, garantat, pot sa sutina si placa de ai avea de beton ca tavan cu tot cu fundatia pe partea aia.

Nu te apuca sa faci ditai silpu, ma refer ca si grosime, pentru ca si un stilp de 20x20 cm un stilp de beton care sa prinda in el acea teava sau profil e suficient.Dar il poti face si mai gros, daca vrei tu sa stai linistit, asa cum am spus de 30x30 sau de cit doresti insa nu mai mic de 20x20 cm.
Cauta sa faci un beton ceva mai tare, nu cum fac unia ca il macini cu mina.

Deci se rezolva si nu cred sa te coste f mult. Daca faci tu lucrarea e si mai ieftin, te costa doara materialele, cit sa fie pentru 4 stilpi beton si teava sau profil?
Dar dupa, acolo o sa fie mult mai bine decat in rest.Eu am spus 4 stilpi, dar depinde si ce lungime ai acolo, asa din 2 in 2 metri sa faci un stilp este chiar mai mult decat suficient.

| Voicu_Andrei_1997 a răspuns (pentru relian):

Iti multumesc pentru sfat problema e alta casa nu are fundatie proprie sta pe stalpi de lemn foarte grosi deasupra peretilor de la beci care am zis ca din cauza celui de pământ au inceput sa cedeze și ceilalți au inceput sa se umfle gen ca si cum sar indoi vin spre interior

| relian a răspuns (pentru Voicu_Andrei_1997):

Deci toata casa e pe stilpi de lemn, nu doar acel perete de pamint.
Atunci ai de lucru. O iei pe rind, sapi la fiecare stilp de ala gros ce spui tu, sapi linga el si sa ajungi sub el, doar la cate unu.Te duci cu sapatura sub acel stilp, apoi torni acolo beton, dupa acel stilp acolo va ramane, nu se mai misca niciunde.
Uite asa iei stilp cu stilp si il ingropi in beton la baza, adica in pamint, in podeaua de la beci, acolo sapi.
Pentru ca stilpii aia ce spui sunt in pamint doar, e normal sa se miste. Odata bagati in beton, acolo vor muri.Ce spui tu, e usor de facut, ar fi lucrare mai mare daca ai incerca sa faci totul odata.
Nu ai cum sa faci totu odata, pentru ca sar prabusi casa, asa ca faci cum am spus cate un stilp pe saptamana si n-o sa ai probleme, sau poate si doi stilpi odata, dar in directii opuse, la distanta s-a fie unu de altul.

Toata casa la tine sta pe acei stilpi ce spui tu, care coboara in beciul ala in pamint, ori doar acolo pe podeaua beciului.
In felul asta poti sai stablizezi.
Daca chemi ceva compnie, sau mai stiu eu ce meseriasi, aia or sa iti ia bani cit faci o casa noua, asa ca faci tu singur si in timp.

Daca ceri sfaturi pe aici, arata ca nu prea te pricepi, cel mai bun ar fi sa fie careva care se pricepe, al fata locului.Eu de as fi acolo, as vedea mai clar, tu pe aici nu dai amanunte, vad le spui asa pe rind.O vedere de ansamblu ar fi mai buna.

Chestia e ca acolo in Ro, tu avand casa pusa pe stilpi de lemn, nu gasesti oameni sa stie ce sa faca, romanii cand aud de lemn deja se blocheza laughing nu stiu cei sperie asa de rau.
Aici la mine, sunt asa case multe, genul asta ce spui tu, au o denumire anumne, asa sta toata casa pe boltari, pe stilpi de lemn cele mai vechi, sau alte materiale.
Nu au beci, dar au acest spatiu sub toata casa.Genu asta de fundatie are un nume, dar nu te intereseaza pe tine asta.Ce vreau sa spun, am vazut pe aici toate tipurile de fundatie la o casa, de aia stiu ce se face, cum se face la fiecare in parte.
Bine, trebuie sa ai si asa ceva cunostinte, sa te si pricepi nitel.Pe aici cei care se ocupa, consolideaza si case deja pe fundatie de bebton, le ridica, le aduce la nivel, e job pentru asa ceva laughing dar asta pentru ca americanii nu fac fundatii solide, plus mai fac si alte chestii gresite, care duc la aparitia acestor joburi ce am spus.

Dar cand e casa ta, cauti sa faci ceva solid, sa nu stai la stiu si eu cit timp sa repari.
Cum am spus eu sa faci, cineva a consolidat o sera, sera de aia din sticla care incepuse sa o ia intr-o parte.Sa pus omu si a sapat la 2-3 stilpi, sapa sub acel stilp, mai adinc si apoi turna beton, acolo a crapat, s-a oprit din a ase lasa.

Asa trebuie sa faci si tu. Daca chemi o firma, aia isi fac treaba de mintuiala, adica sa fie ceva mai ieftin, pentru ca de ar face cum am spus eu, la ce bani urmeraza sa iti ia, faci cum am spus alta casa noua.

Desi materialele nu costa mult, daca e firma, aia trebuie sa faca profit, sa stiu si eu ce sa mai faca, de aia is f scumpi.

Casa ta se deplaseaza exact cum se deplasa si sera ce am spus a acelui om, sera pe 1 ha, deci nu ceva de 2 metri, sau cit o casa.
Alta posibilitatea eu nu vad, pentru ca nu ai fundatie, sapind sub fiecare stilp si consolidindul cu beton, te asigur ca se va opri sa se mai deplaseze spre interior cum spui.

Daca faci asa cum am spus cate un stilp pe saptamana, dar in directii diferite, adica faci unu acum, altul peste o saptamana dar in coltul opus, si tot asa, in 2-3 luni, poti sa rezolvi tu.
Hai nu faci cate un stilp, poti sa faci si doi.Muncesti, asa ca dai bani doar pe materiale.