| nukemdfkz a întrebat:

Salut, vecina vrea sa trimita muncitori la mine in apartament sa-mi sparga 2 pereți din cauză că curge apă la ea jos (stă fix sub mine). Unde pot găsi un contract unde să semneze că îmi repară tot ce strică?

8 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Daca vrei contract, mergeți la un notar si el va va îndruma.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu daca as fi in locul vecinei te-as da in judecata pentru distrugere (teava sparta) si ti-as cere si daune pentru prejudicii aduse, si cheltuieli de judeacata, si daune morale. A doua oara ti-ai repara tu singur teava din perete. Macar atata fa si tu: repara peretele dupa meseriasi!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cum adica sa iti repare tie cand problema e la tine?
zi mersi ca nu te pune sa repari si la ea

| xerxes1 a răspuns:

Daca problema este la tevile comune, asociatia de locatari trebuie sa se ocupe. Daca problema este la tevile tale tu trebuie sa te ocupi.

| mont a răspuns:

In primul rând dacă problema e la tevile tale zi mersi ca nu îți cere vecina sa chemi muncitori pe banii tai, are dreptul asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista, ei trebuie sa fie trimisi de politie. Daca nu repara tu trebuie sa faci plangere

| NunuNini a răspuns:

@Salontanul si @mont au dreptate.
Daca defectiunea este la tine, in mod normal tu trebuie sa repari. Iar daca ai udat peretii vecinei, tot tu platesti zugravitul. Ca deranjul ei nu-l mai plateste nimeni.
Tu esti vinovat si vrei sa-ti repare altii?

| Nouvel a răspuns:

Daca nu o lasi sa faca reparatiile, vei plati mult mai scump. Te poate da in judecata si pe langa acele cheltuieli de judecata, platesti reparatii, despagubiri, etc. Scumpul mai mult pagubeste!