| Sorin_Radu_1993 a întrebat:

Vreau sa cumpăr o centrală pe peleti vreau una sa imi duca vreo 21 de calorifere o recomandare ceva, dau funda...

2 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Nu este vorba de cele 21 de calorifere.
Trebuie luate în calcul mai multe variabile!
Suprafața totală a locuinței, apoi suprafață fiecărei camere, poziția camerei, dacă e pe nord e mai rece, dacă e pe sud e mai caldă. Numărul de elemenți pe fiecare calorifer în funcție de cameră și suprafața de încălzit.
De asemenea, zona unde locuiți: munte, deal sau câmpie. Ar trebui să găsiți local pe cineva care să vă facă aceste calcule pentru a cunoaște ce fel de centrală vă trebuie. Și, de asemenea, materialul din care este confecționat caloriferul și ce fel de țevi veți folosi!