| Teofil24 a întrebat:

Salutare, Am o problema cu zgomotele si am nevoie de ajutor. Deci stau la mansarda si un perete de rigips desparte camera mea cu cea de langa, peretele are vreo 10-12 cm si polistirent expandat de (10cm) in el, tavanul de jos (adica podeaua mea) are si el o grosime de (50 cm +/-) si vata sticlata in el, cum as putea sa neutralizez zgomotele? Se aude daca cineva vorbeste la telefon, daca asculta muzica. Care-i solutia? Multumesc.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Solutia este sa se construiasca un perete de caramida sau beton, ca sa nu se mai auda zgomotul.

| Teofil24 explică (pentru Violleta2022):

Nu se mai poate deja ii gata compartimentat tot si semi-finisat, alt sfat?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Teofil24):

Intotdeauna se poate reface un perete, ce daca este semifinisat, se ia de la capat, punandu-se pe el un perete de caramida, ca-i mai usor de construit si se finalizeaza dupa aceea.
Am vazut asta la sora-mea, cu multi ani in urma, cand se saturase de hazul vecinilor

| Teofil24 explică:

PS: Cum am spus mai sus ca podeaua ii de lemn ea are multe, chiar foarte multe denivelari si vreau sa pun parchet cum se procedeaza fara sa torn sapa de beton ca nu vreau sa pun greutate pe grinzi.