| nashu40 a întrebat:

Salutare!
La bateria de la baie s-a rupt un racord. În momentul în care am vrut sa desfac și piulița lui rămasă în filetul țevii, am constatat că e foarte ruginită și nu merge desfăcută (mai mult ca sigur nu era din bronz așa cum ar fi trebuit să fie). Problema mare este că nu am cum să forțez cu cheia pentru că țeava de PPR se mișcă și mi-e teamă să nu cedeze îmbinările.
Se întâmplă că în momentul asta nu am în casă nicio soluție, spray sau lubrefiant pentru curățarea ruginii. Ce sfaturi îmi dați, ce aș putea folosi de prin casa? Sau eventual ce soluție să cumpăr mâine.
Mulțumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| Digikey a răspuns:

Un spray cu wd40 ar trebui sa ai tot timpul in casa.
Dai seara si a doua zi incerci sa desfaci.Intotdeauna cu doua chei una care tine contra.

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cel mai bine cheama un instalator de apă autorizat, nu fa improvizatii ca inunzi vecinii.

| zilog a răspuns:

De ce nu lasi profesionistii sa isi faca meseria? pentru ca poate ca au si ei copii familie de crescut intretinut, ei din ce sa mai traiesca daca toti fac operatii de neurochirurghie atunci neurochirurgul care a facut o scoala pentru asta care si-a jerftit ani din viata ca sa stranga scule cunostinte si abilitati
din ce vrei sa mai traiesca?

| zilog a răspuns:

Eu i-as doiri să i-se rupă țeava pentru că sunt mulți oameni care și-au jerfit ani dinviată să facă o școală profesională sau un liceu sau o școală post-liceală să învetțe
au făcut credite la bănci șî-au amanetat sufeltul diavolului să cumpere nișțe scule
piese componete si altele
ca până la urmă să îșî poată pune în practică cunoșținț€le și abilitățile pentru ca prin muncă cinstită să îșî poată cășțiga existența.
Așa că ceea ce vrea să facă acest om se numște CONCURENȚĂ NE LOIALĂ!

Nu este nici demn nici moral nici profesional să se opereze singur!
Atunci medicul care a dat ani din viață lui ca să ajungă medic
el din ce să mai trăiască?

| AwGenetix a răspuns (pentru zilog):

Esti amuzant amice. ti-as spune ce mi se rupe de cel care a facut tot ce-ai enumerat tu aici. concurenta neloiala...cand e vorba de propriul interes? te faci de ras...

| Iote a răspuns:

O contracheie pe teava. Merge daca nu e prea intepenita. Altfel, chemi un meserias ca sa nu fie paguba mai mare.

| AwGenetix a răspuns:

Acolo nu mai este vorba de o solutie. O sa fie destul de nasol, cred ca trebuie taiat PPR si schimbata mufa sau niplu ce o fi in terminatie. In general nu merg solutii dar poti incerca WD40 sau de la aceeasi firma spray degripant, gasesti in Dedeman. Caldura ar trebui acolo dar cu PPR-ul...