| benga94 a întrebat:

Salutare tuturori, care aveti idee doresc sa imi fac camera cu tapet, la ora actuala am calciu pe perete(nu a locuit nimeni de vreo 10 ani in el)si vreau sa pun tapet, se pune peste calciu sau sa plachez cu rigips si se pune peste rigips ca nu stiu si nici nu as vrea sa ma cheltuesc prea mult, si in mare cam cit credeti ca m-ar ajunge la un dormitor e ap confort 1 v-a dat seama cam cit e un dormitor de mare astept raspuns!

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nicidecum nu poti pune pete calciu, o sa arate ca baina si o sa iti gaureasca si tapetul.

nu e nevoie sa pui rigips, e suficient sa dai jos calciul si sa dai un glet

| Alexis7591 a răspuns:

Ceea ce ai pe perete, nu e "calciu". Este Calcio-vechio, asa se spune.Se rade peretele complet si dupa aceea gletuiesti bine.

| Arezki a răspuns:

Eu am o firma de constructii si din experienta mea te sfatuiesc rupi varfurile calciului cu un spaclu si apoi tragi gelt peste calciu si scapi fore repede. Daca vrei sa plachezi cu rigips o sa ajungi foare scump ( placile de rigips, fierul, suruburi )
Iar daca tragi glet peste calciu scapi ieftin. Ai de cumpart doar gletul.