| CristiV96 a întrebat:

Salutări, puteti sa îmi dați si mie niste sfaturi dacă știți ceva aparat sau altceva pentru un aer curat in camera? Specific că avem o locuință nu de multi ani cumpărată care mai are până la stagiul de o locuință completa, menționez că pereții casei sunt tencuiți doar pe interior și camera mea pereții sunt mai mereu uzi, ceea ce face și camera să aiba un miros de mucegai acum. Stiți voi ceva idei de reîmprospătare a aerului? Avem centrala pe gaz și pe timp de iarna nu-i o idee grozava sa tot oprim, pornim centrala, ca sa deschid geamurile sa se aerisească.

8 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Nu ai cum sa improspatezi daca ai igrasie si umezeala in pereti, trebuie daramat tot pana la placa, produsele nu te ajuta, doar sa tii geamul cat mai mult deschis dar e iarna, nu se poate.

| Violleta2022 a răspuns:

Deschizi zilnic fereastra macar 30 minute si intra aer curat in camera.
Caldura in camea trebuie tinuta la 20 de grade si atunci nu se va incinge si nu va mirosii camera urata.
Mucegaiul s eface deoarece afara este frig si in casa se face foarte cald, caz in care peretii incep sa transpire, se umezesc si asa apare mucegaiul.
In cazul in care exista mucegai in camera, ea trebuie zilnic aerisita, fiindca sporii de mucegai infecteaza plamanii, producand astmul bronsic si boli grave ale plamanilor.
Centrala nu trebuie oprita, ca nu o afectaeza deloc, daca deschizi geamul sa aerisesti camera.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Un dezumidificator

| dullcat a răspuns:

Buna.Nu va rezolva niciun aparat daca apa infiltrata in pereti este de la precipitatii din exterior.Cum sa fie tencuiti peretii numai la interior? Uite raspunsul, plus faptul ca faceti economie la centrala.Veti pierde mai mult pe termen lung in lupta contra mucegaiului, care va afecta atat casa cat si sanatatea voastra.

In momentul in care tencuiti si la exterior, puneti termosistem pe fatada, unul bun, nu solutia magica de polistiren ales random, problemele vor fi rezolvate, macar pe jumatate.Deocamdata tot ce puteti face e sa aerisiti zilnic, de 2-3 ori, pentru ca si voi faceti umezeala prin faptul ca traiti in casa. Daca sunteti 3-4 persoane, automat rezulta vreo 2 litri de apa sub forma de vapori.Acelasi fenomen se intampla in locuintele in care traiesc batrani, ca ei deschid fereastra de 2 ori pe an, nu cumva sa intre frigul.Nivelul de umezeala e de 80% si mucegaiul e in floare.Trage tu concluziile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deschideți geamurile.

| Miruna333 a răspuns:

Dezumidificator Dyson

| suntserios a răspuns (pentru Miruna333):

Omul nu si a permis sa iti termine de tencuit camera si tu ii recomanzi un dezumidificator de 1000 euro? happy lool

| Miruna333 a răspuns (pentru suntserios):

A intrebat ceva, eu am raspuns, nu stau sa intreb bugetul si asa mai departe, nici omul nu a specificat nimic. Chill happy