| CatrinaAndreea a întrebat:

Hei TPU! Am si eu o problema cu acei gandaci care in casa si miros! Nu stiu cum sa scap de ei. Cum deschid geamurile, cum gasesc cate unul pe perdea. Nu am site puse inca, stiti vreo alta varianta prin care as putea sa scap de ei? Sau sita este singura. Multumesc.

6 răspunsuri:
| Goete a răspuns:

Cu sita sigur nu mai ies

| mi25 a răspuns:

Acei gandaci sunt plosnite. Aceia nu ies si nici nu intra singuri, dar se inmultesc.
Sunt spray-uri pentru asa ceva.

| helpforyou a răspuns:

Sita este mai sigura dar nu intotdeauna acopera 100%. Eu stiu ca daca ai plante de busuioc nu intra. Eu am probat doar pentru tintari.

| DjSannan a răspuns:

Exista mai multe modalitati prin care iti poti proteja casa de gandaci, in afara de site. In primul rand, ar fi bine sa verifici daca ai izolat bine casa si daca nu exista locuri prin care acestia ar putea intra. De asemenea, ar trebui sa pastrezi curatenia in casa, pentru a nu le oferi locuri in care sa se ascunda sau sa se hraneasca. Poti folosi produs de curatare ecologic sau un amestec de apa si bicarbonat de sodiu pentru a curata zonele in care au fost observati gandaci.

In plus, exista o serie de plante care pot avea un efect detergent asupra gandacilor, cum ar fi menta, cimbrul, rozmarinul sau cimbru. Poti planta aceste plante in ghivece sau in gradina ta pentru a tine gandacii departe de casa ta.

Daca problema persist, ar fi bine sa contactezi un profesionist care sa iti poata oferi solutii mai eficiente pentru a scapa de gandaci

| Fantaspirit a răspuns:

Aia mor ușor de la spray pentru insecte.

| IarsiIar a răspuns:

Gandacii acei sunt plosnite de cereale.
Sita e cea mai buna solutie.
Dar unde locuiesti de este asa de cald si acum ca circula plosnitele? De cand a dat frigul eu nu le-am mai vazut.