| Ichigo a întrebat:

Stau in chirie cu un coleg si omu asta da caldura mult prea multa ca lui "ii e frig" sau are o camera proasta sau whatever. Ideea e ca mie mereu mi se incalzeste ca naiba camera si m-am saturat. Vreau sa nu imi mai vina caldura. Avem o centrala. Pot s-o reglez sau sa-i fac ceva astfel incat sa nu mai vina caldura in caloriferul meu?

13 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Inlocuieste robinetul tau cu unul termostatat.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Inchizi caloriferul

| Ichigo explică (pentru suntserios):

Nu prea am cum, are un robinet doar cu 2 setari. Fie il las cum e acum si intra caldura iar daca il deschid iese apa.

| Simpatic a răspuns:

Nu era atat de greu sa dai caldura pe minim din calorifer sau chiar sa-l inchizi in camera ta.
Pentru ca am citit ca ai probleme la acel calorifer, trebuie sa inlocuiesti robinetii lui sau cum s-or chema, nu este o lucrare scumpa, caci daca nu este bun nici aerisirea lui nu se poate face si vor fi probleme pe viitor si cu incalzirea lui, adica nu se va incalzi cum trebuie.

| anonimg a răspuns:

Solutia cea mai buna este sa schimbi robinetul de la caloriferul tau cu un robinet modern care are mai multe trepte de caldura.
O alta solutie este ca sa stai cu geamul putin deschis in camera ta, iar termostatul de la centrala sa fie in camera lui.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Inchizi caloriferul.

| Ichigo explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Nu prea am cum, are un robinet doar cu 2 setari. Fie il las cum e acum si intra caldura iar daca il deschid iese apa

| Goete a răspuns (pentru Ichigo):

Deschizi geamul

| Digikey a răspuns:

Lasa sa curga cam 1l de apa intr-o sticla si centrala se va opri automat din lipsa presiunii pe circuitul de incalzire.

| Elelei a răspuns:

Poti sa reduci caldura la caloriferul tau de la robinet. Sau poti sa-l inchizi. Din centrala nu se poate asta.
Sau faceti schimb de camere daca a lui e mai rece.

| Ichigo explică (pentru Elelei):

Asta e ca n-am cum, e ceva calorifer vechi cu un robinet tampit care fie lasa caldura sa vina, fie daca-l invart in cealalta parte incepe sa curga apa

| Elelei a răspuns (pentru Ichigo):

Cheama un instalator sa-l repare sau sa-l inlocuiasca. Te costa mai putin decat caldura consumata.

| 09Ioana09 a răspuns:

Spune-i colegului tău ca pana la urma si tu locuiești acolo si e exagerat de cald. In plus plătești căldura de care tu nu ai nevoie. Daca nu merge si nu merge iti cauți altă chirie