| sabin89 a întrebat:

Sunt grădinari pe aici? Cum procedaţi cu roşiile? Răsaduri sau seminţe în cutiuţe? Cum e mai bine?

11 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Ce ai vrut a spune cu seminte in cutiute? Vrei sa planteti rosii la tine sau ce anume.
O intrebare ar trebuie sa sune cam asa : As dori sa cresc rosii, sau tomate, la mine acasa, cum procedez, cum ar fi mai bine?
Parca mai vii de acasa nu?
Cum procedezi? Plantezi rasaduri, asta e cea mai buna metoda.Se poate semana si direct in sol,dar o sa ai rosii tarziu,iar semanate,trebuie sa mentii terenul curat de buruieni,cel putin pana cand rasar si cresc cele semanate,trebuie sa le raresti la o anumita distanta.

Majoritatea in RO folosesc rasaduri.Le poti cumpara dea gata de la cei care le produc,sau le poti face tu daca ai spatiu si conditii,depinde cate.
Sa faci rasaduri in casa linga fereastra nu e bine,or sa se alungeasca plantele alea.
Daca pui cateva acolo doara pentru tine,atunci nu are rost sa incerci tu,cumperi cateva rasaduri dea gata,le platezi si aia e tot.
Acum depinde si ce rosii doresti,daca vrei gen tufe,sau care se catara,mai exact cu port determinat sau nedeterminat.
Daca vrei rosii sa le pui pe arac sau pe sfoara s cumperi rasad de rosii cu port determinat alea vor ramane tufa,nu le poti ridica.

Chestii de genul asta,asa generale sa stii ce sa ceri,Sint multe soiuri,unele bune de salate, altele pentru conserve etc.

Banui ai spus cutiute, te referi la ghivece, alea sa se numesc ghivece nu cutii.
Da, poti semana cateva seminte in fiecare ghiveci, apoi cand rasar lasi doara 2 sau una, cand cresc destul de mari le plantezi in gradina.

| sabin89 explică (pentru relian):

Ghivecele presupun că le ţii în casă la geam, aşa-i? Unde altundeva? Şi există nişte ghivece mici de plastic sub formă de cutiuţe.

| relian a răspuns (pentru sabin89):

Ghivecele au diverse forme si marimi,da sunt din plastic,dar sunt si din cum sa le zic,sunt ghivece,sau mai exact un amestec din diverse materiale,tinute de o plasa f fina,presate,arata ca un jeton,ca o piesa de aia de table ce joci table,se pune in apa si se umfla la o anumita marime,acolo pui samanta sau cateva seminte si aia e tot,nu mai e nevoie de pamant de ghivece.
Alea au un nume,de fapt este numele unei firme care faceau chestii de genu asta,dar sa generalizat si oamenii le zic la toate Giffy.
Simt si ghivece facute din materiale organice sau ce or mai fi,nu mai stiu exact, dar pe cresti si le plantezi cu tot cu acest ghiveci.

Alea giffy gen pastila, is pentru semanat, le umectezi cu apa, se umfla sus pui samanta o apesi putin sa inntre in acel compost sau ce mai e, dupa ce planta a crescut 15-20 cm o plantezi cu tot cu ala in gradina.

Aceste ghivece cas din plastic sau altceva,nu le tii la geam,cum a spus or sa se alungeasca,orice planta are nevoie de lumina din toate partile,mai ales de sus,ceea ce in casa nu ai,acolo la geam ai lumina doara dintr-o parte,plantele or sa se alungeasca,adica cresc fortat lungi si subtiri,iar probabilitatea sa se rupa este mare,nu obtii rasaduri normale linga geam.
Nu stu ce temperaturi sunt acolo in RO dar daca s-a facut cald,ai putea sa faci o rama din lemn pe ea prinzi o folie transparenta, aseze afara pe ceva direct pe pamant sau pui o bucata de polistiren jos, mai bun asa, pe acel polistiren pui ghivecele, semeni in ele direct, acoperi cu rama aia si aia e tot.
Dar temperatura noaptea nu trebuie sa scada nu mai s tiu sub 10 grade,altfel semintele nu incoltesc si putrezesc acolo.
Pfff nu mai tiu minte multe chestii laughing dar is atatea plante pe lumea asta,daca nu profesezi,daca nu faci mai niciodata le uiti.
Deci poti folosi orice cutiute,ghivece, giffy, in acele cutiute pui pamant asa maruntit bine, sa fie si afanat daca ai de unde, si faci cum am spus, dar depinde si cate plante vrei sa obtii tu.
Asa sa vrei 20 de ghivece da merge, sau daca vrei sa faci de fun sa incerci ceva nou.
Cel mai bun, cauta o carte de legumicultura de liceu, aia este f buna, ai acolo f multe informatii si experimentezi.
Poti experimenta si la geam cum ai spus, sa vezi cu ochii tai ce se intampla.

| gabicoo a răspuns:

Răsaduri cumpărate de la piață!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Răsaduri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ori cumperi rasaduri de la piata ori pui semninte in cutiute special pentru rasaduri. Eu unul prefer cele din piata. Le iei gata crescute, ti se spune modelul rosiei si toate sunt de o marime. Cele la cutiute se fac de marimi diferite si se vor dezvolta diferit.

| sabin89 explică (pentru anonim_4396):

Plus că eviţi mizeria pe la geamuri şi timp pierdut. Cred că aleg varianta răsadurilor. Nu pun multe, vreo douăzeci.

| relian a răspuns (pentru sabin89):

Daca vrei sa pui in gradina doara 20, atunci cumperi de la piata rasadurile,dar vezi ce temperaturi sunt noaptea afara,depinde in ce zona locuiesti,daca este racoare noaptea plantele alea vor sta pe loc laughing rosiile au pretentii destul de mari fata de temperatura.

O sa vezi ca unia vand rasaduri, dar aia nu inseamna ca le poti si planta in camp deschis, primele rasaduri care ies la vanzare sunt pentru cei care au solar, deci acolo temperatura este ceva mai ridicata comparativ cu gradina.
Deci de le pui in gradina fara solar, atunci asteapta, se planteaza undeva pe la 10-15 mai nu acum.
Temperaturile foarte bune pentru ele is undeva la 20-26 grade, suporta si 10 grade, cum am spus noaptea, dar ziua trebuie sa fie cald peste 20.
Deci daca plantezi acum rasaduri or sa moara sau or sa ramane rahitice.

| NunuNini a răspuns:

Rasaduri de la altii. Ca si ele tot din seminte se fac.
Nu sunt gradinar. Dar am vazut la o vecina a mea care avea o gradina la marginea orasului. Punea seminte in cutiute. Cred ca prin ianuarie-februarie. Sau mai devreme?! In primavara, cand credea ca nu mai ingheata, ducea lazile cu cutiutele la gradina. Le punea gramada si le acoperea noaptea. Le lasa asa un timp ca sa se obisnuiasca cu temperatura de afara. S-a intamplat intr-un an sa inghete intr-o noapte si a pierdut plantutele de la margini. Dar mereu facea mai multe. Apoi, le planta in gradina.

| MValentin a răspuns:

Iesi mult mai ieftin dacă iei semințe, iti faci o seră micuță (1x1metru cu înălțime de 50 cm) si le pui de acum. Eu asa am făcut

| sabin89 explică (pentru MValentin):

Dacă iei răsaduri, când e un timp bun de pus; în jur de 1 mai? Dacă seminţe, acum ar fi momentul potrivit? bineînţeles, cutiuţele ţinute în casă la geam.