| Julifer92 a întrebat:

Urmează să plec vreo aproape 5 luni in afara țării!
Îmi poate spune cineva cum sa fac cu centrala termică? Nu as vrea sa golesc instalația!

Menționez că stau la bloc și sunt poziționat pe mijloc,gen nu e așa friguros în casă, am mereu 20, 21 de grade! Să o las la 10 grade pe termostat?

9 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mihai69 are perfecta dreptate! La 15-16 grade este bine sa o lasi. Apa menajera este bine sa o opresti daca poti. Eu eram la serviciu. Faceam 24 cu 72. S-a spart un racord si apa calda a pornit. A mers ceasuri in sir. Cand am ajuns acasa in casa erau stalactite si stalagmite. Adica era apa si pe tavan si pe jos. De aburi nu se mai vedea nimic.

| cristi202 a răspuns (pentru Salontanul):

Ce fericire pe tine atunci! sad Sa stai 24 de ore la munca, și cînd ajungi acasă, sa trebuiască să scoți apa...

| Salontanul a răspuns (pentru cristi202):

Nu numai aia. A trebuit sa zugravesc casa si sa arunc multe lucruri si documente stricate.

| cristi202 a răspuns (pentru Salontanul):

Huh. Înseamnă că a fost urit de tot. sad

| Salontanul a răspuns (pentru cristi202):

Iti dai seama? Au fost cateva ore bune in care apa a curs in baie. Baia e cam la mijlocul apartamentului. Usile erau toate deschise, centrala lasata pe 15 grade, iarna. Apa calda menajera la peste 60-70 grade si in casa racoare. Nu aveam centrala in condensare. La astea in condensare nu poti depasi (cel putin la a mea) 55 de grade. A fost dezastru.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu este bine să o lași în funcție nesupravegheată atâta timp. La o avarie poți să provoci distrugeri la tine sau la vecini.

| mihai69 a răspuns:

O pui pe 16 grade (va porni foarte rar spre deloc); în cazul excepțional că ajunge să scadă așa mult temperatura din casă, dacă nu o ții peste 16-18 grade există riscul să apară condens și mucegai pe pereți.

| Julifer92 explică (pentru mihai69):

Și apa din casă o opresc?

| mihai69 a răspuns (pentru Julifer92):

Preferabil.