| anonim_4396 a întrebat:

De luni urmează sa schimb câteva prize și întrerupătoare (nu eu, ci electricianul). Am centrala termica pe gaz în priza. Afectează cu ceva ca trebuie sa oprească curentul de la panoul electric? Stau la bloc.

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Stie electricianul ce are de facut, nu te stresa degeaba.

suntserios
| suntserios a răspuns:

E atat de complicat sa oprești centrala juma de ora cat mestereste ala acolo? Chiar atat nu va duce capul pe unii?

| Cristian21111 a răspuns (pentru suntserios):

E prima oara când am o centrala pe gaz și nu as dori sa o stric, de accea am întrebat?‍♀️

| sierra1 a răspuns:

"m centrala termica pe gaz în priza. Afectează cu ceva ca trebuie sa oprească curentul" - nu

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut, sunt sigur ca electricianul se va pricepe sa i ti seteze centrala după ce porneste curentul, spune i lui sa te ajute ca sa nu o strici.

| Simpatic a răspuns:

Pentru centrala termica ai un buton de power, il apesi pe acela (o inchizi din acel buton) si apoi o scoti din priza, e atat de simplu.
Cand vrei sa o reconectezi, bagi stecherul centralei in priza si apesi iarasi butonul de power, de aceasta data o va porni!
E dupa principiul ON/OFF, inchis/deschis, toate electronicele au un buton de pornit oprit.

| anonimg a răspuns:

Nu este nici o problemă. Poți contacta un instalator autorizat de centrale termice pentru liniștea ta.
Toate aparatele care funcționează cu curent electric sunt făcute să nu se strice dacă sunt scoase din priză. Chiar și mașina de spălat dacă o scoți din priză în timpul funcționării ei, ea își va continua programul de unde a rămas, imediat ce va fi băgată iar în priză.
În mod normal și la centrală ar trebui să fie același principiu: adică să reziste la orice cădere de energie. Cu cât mai mult că poate fi oprită manual mai dinainte.
Dar repet: pentru liniștea ta suna la Romstal sau alte firme autorizate.

| Cristian21111 a răspuns (pentru anonimg):

Bun. Mulțumesc frumos de răspuns. E prima data când am o centrala pe gaz și nu doresc sa o stric.