| withoutme a întrebat:

Va salut.am si eu un teren si as vrea sa fac o constructie din lemn, unde sa locuiesc o vreme pana incep lucrarile la o casa adevarat. vreau sa stiu daca mai trebuie sa cer aprobare cuiva avand in vedere ca nu va fi o constructie permanenta.sau dati-mi un link cu o lege ceva...sa nu ma apuc sa fac ce am de gand si dupa sa curga amenzi.mersi

Răspuns Câştigător
| Ilectro a răspuns:

Autorizarea constructiei din lemn pe care intentionati sa o realizati (cu sau fara fundatie) este obligatorie. Legea privind autorizarea constructiilor permite foarte putine lucrari fara autorizatie (mai mult interventii asupra unor constructii existente). Cel mai bine ar fi daca, stiind ca in urmatoarele 24 de luni urmeaza sa incepeti constructia "casei adevarate", sa solicitati autorizarea acesteia. Astfel in certificatul de urbanism primit de la primarie vi se poate cere sau nu, pe langa proiectul in sine a constructiei (documentatia tehnica privind autorizarea lucrarilor de constuire) si un proiect privind organizarea lucrarilor de construire (evident si alte acte si avize). In acest proiect de organizare veti include si constructia din lemn (este necesara doar o schita cu amplasarea acesteia pe teren si nu planuri de construire, uneori nu sunt cerute nici macar dimensiunile in plan ale acesteia, lungimea si latimea). Fie ca va este solicitata sau nu organizarea santierului pentru a nu intampina probleme ar fi bine sa depuneti si acest proiect la primarie. Avantajele acestei metode sunt minimum doua: nu riscati amenzi, somatii privind demolarea (desfiintarea) sau intrarea in legalitate si, nu in ultimul rand, chiar daca nu ati inceput "casa adevarata", avand autorizatie de construire puteti sa va bransati la utilitati (altfel nu veti putea beneficia nici macar de curent electric si sunt convins ca va va fi necesar).
Desigur puteti autoriza constructia din lemn mai intai si apoi sa o desfiintati daca nu va mai este necesara (dar atentie, nu puteti desfiinta constructia fara proiect!).

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

PAi daca ai de gand sa locuiesti, e evident vorba de o constructie in adevaratul sens al cuvantului, deci ai nevoie de proiect, autorizatie si toate celelalte, ca pentru o casa adevarata.
Nu ai luat in calcul varianta de a locui in chirie pe perioada constructiei? Sunt convins ca iesi mult mai ieftin si macar ai toate conditiile.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cauta si citeste Legea nr.50/1991 privind autorizarea constructiilor, actualizata. Parerea mea este ca ai nevoie de autorizatie de construire. Nu ai nevoie de autorizatie daca este o baraca, pentru organizarea de santier, dar ma gandesc ca o s-o pastrezi si in continuare ca o anexa. Numai bine!

| annaliana a răspuns:

Si eu mi-am pus intrebarea asta.Eu ma gandeam sa cumparam o rulota si apoi o vindem(daca nu consideram ca ne mai este de folos).Asa constructia este si mai costisitoare si ramane acolo, ocupand locul.

| withoutme explică:

Salut din nou. uite la ce ma refeream eu.aceste constructii stiu ca nu au funfatie.ce vreau eu va fi mai mica.http://www.casedinlemn.mobar.ro/......__full.jpg

| conprocasa a răspuns:

Peste 1000 planuri case, vile, case vacanta. Constructii, proiectare, KIT de materiale " construieste singur" http://www.conprocasa.ro

| BZoli a răspuns:

Din cate stiu (de la tata care e proiectant) daca are fundatie de beton ai nevoie de proiecte. Presupun ca nu o sa iti faci o baraca;
Eu totusi ti-as recomanda ca sa mergi pe la primarie sa sa te interesezi cu exactitate daca e nevoie sau nu de ceva autorizatie.

| kolea_9330 a răspuns:

N-ai nevoie de-un constructor?
suntem o echipa de meseriasi ce construim case la preturi avantajoase. Daca esti interesat putem discuta. da-mi add la a. kolea87. mersi