| Ovidiu_Dean_1994 a întrebat:

Salut, am laptop LENOVO IDEAPAD 100 si m-am mutat la alta casa si cand bag adaptorul in priza scoate o scanteie si se stinge priza am mai incercat cu alte prize nu stiu ce are Va rog sa ma ajutati am ars pana acum 3 prize PS:la ora 5 dimineata am scos laptop-ul de la priza si am plecat la noua casa si cand in bag la incarcat scoate scanteia si se stinge priza (am incercat cu 3 prize)

Răspuns Câştigător
| LinxCont a răspuns:

Presupun ca prizele sunt OK si ca merg la ele alte aparate (fier de calcat, incarcator telefon, televizor,...). Daca prizele sunt OK dar la conectarea adaptorului iese o scanteie si se intrerup sigurantele presupun ca adaptorul e stricat si face scurtcircuit, caz in care adaptorul trebuie verificat, reparat sau chiar schimbat cu unul nou.

Se mai poate verifica tensiunea prizei cu un aparat de masura (multimetru - voltmetru de curent alternativ, sa fie sub 250V), insa daca alte aparate merg bine, cel mai probabil defectiunea e la adaptor sau la cablul adaptorului.

| Ovidiu_Dean_1994 explică (pentru LinxCont):

Dimineata cand am plecat laptop-ul se incarca si nu facea nici o scanteie dar cand am venit la noua casa face scateie priza si nu incarca laptop-ul si l-am conectat la mai multe prize si se stinge priza dupa ce face scanteia

| Ovidiu_Dean_1994 explică (pentru LinxCont):

Da, merge fier de calcat televizor dar cand bag incarcator de telefon tot face scanteie chiar si incarcatorul de laptop prizele sunt foarte vechii trebuie schimbate? Ca am incercat la toate prizele.Dar la fosta casa nu facea nici o scanteie laptop-ul cand bag adaptorul in priza nici daca bagam incarcator de telefon..Am fost la un service de reparati laptop si acolo incarca si la casa noua nu incarca dar la fosta incarca trebuie schimbate prizele sau firele de curent?

| LinxCont a răspuns (pentru Ovidiu_Dean_1994):

Poate e proasta instalatia electrica si da tensiuni prea mari. Prizele nu au nimic deosebit in ele ca sa se strice. Au doar cele 2 contacte pentru curent plus impamantarea. Chiar si cu prize noi problema poate sa ramana. Trebuie verificata tensiunea ca sa nu fie prea mare, daca e curent alternativ si nu sunt si alti curenti paraziti. Incarcatoarele de telefon si de laptop au niste condensatoare care se incarca atunci cand se conecteaza la priza si poate de aceea apare scanteia, insa daca tensiunea e prea mare, se poate strica incarcatorul, se poate face scurtcircuit si se pot intrerupe si sigurantele.

| LinxCont a răspuns (pentru Ovidiu_Dean_1994):

Poate ca sigurantele nu sunt bune si sar prea repede cand se incarca condensatoarele din adaptor.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Chemati un electrician acasa, ca priza aia face scurt circuit si va arde aparatura electronica care o bagati in priza. In plus, mai este risc si de incendiu.

| Ovidiu_Dean_1994 explică (pentru Violleta2022):

Brooo... am chemat un electrician si zice ca prizele sunt defecte