| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa construiesc un gard din Panouri de gard zincat acestea avand dimensiunea de 2 metri panoul si tavile dar nu stiu cat ciment sa cumpar, sacul are 40Kg.In total avand 40 de metri gardul.Si ce ar mai trebui sa punem la ciment?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Ai nevoie sa pui 21 stalpi pe lungimea de 40m.
Pentru un gard cu stalpi rezistenti ai nevoie de cel putin un sac la fiecare stalp + 2-3 ori atat nisip de rau cu pietris. Gropile le sapi conice, atat de mari sa intre betonul facut din amestecul unui sac de ciment si nisipul.
Nu se face prea moale betonul, dar trebuie bine amestecat si sa fie semi-umed la turnare (sa nu curga ca apa).

5 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Cand afli ce vrei sa faci cu betonul poate stii sa pui intrebarea.

| anonim_4396 explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Mai bine nu comentaii...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Salut,
Uite aici ceva ghid interesant.
http://stroifaq.com/......-base.html
Cati saci de ciment ar fi necesari nu stiu, dar asta poti intreba de la firma de unde ii cumperi, sigur au un mester pe acolo care te poate ajuta!
Bafta!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc!