| RazvanSMR a întrebat:

Vreau sa ma mut singur (cu chirie in apartament 2 camere sau 3) in urmatoarea perioada in speta la inceputul verii si as vrea si eu o lista cu plati lunare estimative evident fara chirie. Multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Singur in 3 camere? de ce?

pai trebuie sa platesti intretinerea, curentul, netul, tv.
la majoritatea blocurilor gazul si apa intra la intretinere la altele platesti individual, depinde.

| RazvanSMR explică (pentru suntserios):

Dintr-o singuranta absorda si ulterior posibilitatea de negocieri pentru a cumpara apartamentul respectiv

5 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Estimativ la 2-3 camere si o persoana? Cam greu, nu multi locuiesc asa. Cel mai des sunt 2-3 persoane la 2 camere.
Cheltuielile ar fi cam asa:
-pachet multimedia (net, TV) ~70 lei
-asociatia (apa, gunoi) 80-150 lei
-curent sa zic 130 de lei pe luna (dar nu vine lunar factura)
-gaz... depinde cum gatesti, si daca e retea sau butelie; e maxim 80 de lei o butelie, tine minim o luna, pe contor de gaz ori aparate electrice iesi mai ieftin, as zice un 40 de lei
-incalzirea prin majoritatea metodelor e cam 300 de lei pe luna la un asemenea apartament.
Mai pui o medie de 1000 de lei pe an pentru defectiunile si renovarile pe care trebuie sa le faci in timp, daca iei apartamentul nou ori proaspat renovat. Altfel bagi 10.000 de lei in chestii care abia se vad (varuit, parchet, etc).
Fiind vorba de chirie, trebuie sa discuti cu proprietarul chestiile ce tin de uzura apartamentului, sa vezi cine suporta daca de exemplu cedeaza o baterie de cada, sau se strica o piesa din mobilier (care ii apartine).

| Osneros a răspuns:

N-avem de unde ști.

Calculează singur prețul mâncării (cât și ce mănânci), cât cheltui pe cluburi / ieșit la terasă sau pe unde mai ieși tu, iar apa, gazul, curentul probabil că poți lua prețul de acasă împărțit la câți membri sunteți.

| RazvanSMR explică (pentru Osneros):

Eu vorbeam de cheltuielile de sine statatoare in fiecare luna ca de cluburi alea intre pe planu 2 3 depinde de scara de valori

| Osneros a răspuns (pentru RazvanSMR):

Ce sunt cheltuielile de sine stătătoare?