| alondrakiss a întrebat:

Vreau sa plantez un gutui! Cum pot taia din pom ca sa-l pot planta?

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu-ti recomand metoda cu creanga bagata in pamant, fiindca are sanse mici sa se prinda si va trebui altoit ulterior.
Cel mai bine este sa cumperi 2 puiet de gutui gata altoit (bucata costa pana la 15-20 lei), le pui in gropi radacina, le uzi bine (3-4 galeti de apa) si astepti sa mugureasca primavara.
Peste 3-4 ani te poti astepta la recolta.
Daca raman ambii gutui, pe cel care este mai slab il poti taia (daca iti sta in cale).

| baru a răspuns:

Plantezi lastar, nu pom. La pom, se poate taia coroana.