| anonim_4396 a întrebat:

Am 19 ani, sunt la o varsta la care majoritatea fetelor viseaza la clipa intalniri mari iubiri insa eu am alte planuri si anume realizarea pe plan profesional. E visul meu si tot o data si al parintilor mei care nu au avut posibilitati materiale sa-si continue studiile, ramanand simpli oameni d la tara...acum insa eu termin liceul iar ei nu au suficienti bani pentru a ma tine la facultate...acest lucru m-a facut sa fiu nehotarata in privinta viitoarei mele cariere... ce sa fac pentru a le fi si lor bine dar si mie?! ma simt ca o povara pe umerii lor si mi-e teama d ziua cand imi voi traii cosmarul...la ce facultate, cu bursa as putea sa merg tinand cont ca-mi place f mult mate si chimia?! cateva sfaturi mi-ar fi d mare ajutor

Răspuns Câştigător
| Razvan a răspuns:

Sincer ma bucur ca mai exista si persoane de astea.Seriosbig grin
Pregateste-te bine pentru admiterea la facultate, ocupa un loc la fara plata, invata bine, ia bursa, ia-ti un job si astfel ii poti ajuta si pe ai taihappy

188 răspunsuri:
| Deea_9487 a răspuns:

Daca chiar esti asa bravo tie! eu te sfatuiesc sa nu-ti faci facultatea aici ci in alta tara...si nu cred ca esti o povara pentru. parintii tai pentru. ca ei te iubesc mult si teau crescut sanatoasa cu un acoperis deasupra capului! succes!

| sabrisabrinuta a răspuns:

Eu zic ca e o idee foarte buna ideea lui Razvan, te iubire te poti ocupa si la batranete dar doar la copilarie poti sa te axezi cu adevarat profesional, cel mai bine ai avea mai multe job-uri, de exemplu babysitter etc...Succes!

| alle1107 a răspuns:

| BihBang a răspuns:

Poate sa-ti gasesti ceva de lucru in paralel cu facultatea...sau o bursa ar fi excelenta!

| kamyla13 a răspuns:

Cea mai mare greseala a unei fete, este sa se marite in loc sa isi continuie cariera profesionala. un baiat sau o relatie nu rezolva problema, mai ales cand esti nevoita sa traiesti la mana lui

| Ramonyka19 a răspuns:

Eu zic sa intri la bursa daca ai medie de intrare la bursa, daca nu inscriete la fara frecventa si angajeaza-te astfel o sa poti sa iti platesti tu singura facultatea si de ce nu daca iti mai raman ceva banisori ii poti ajuta pe ai tai...sau macar cu bonurile.Nu de alta, dar si eu sunt in acceasi situatie numai ca eu stau la oras i o am doar pe mama si eu sunt in situatia ta si stiu cum e.eu vreau sa ma inscriu la fr ca sa-mi pot plati singura facultatea.Si dupa aia o sa ai timp si de tine dupa ce gatzi facultatea si de iubiri.Nu avea frica iubirea vine cand nici nu te ashteptzi!

| anamaria93 a răspuns:

Heeey. daca este visul tau, eu zic sa mergi mai departe, si arata-le ca poti. Acum ei nu isi dau seama, dar cu timpul cand vei termina facultatea, isi vor da seama!

| Tzoncu a răspuns:

Poti sa faci bani si fara facultate. Exemple sunt destule. Un sfat: nu te gandi ca vei trai bine dupa terminarea facultatii. Gandeste-te ca vei lucra intr-o firma. Asta inseamna ca tie iti va reveni cca. 30-40% din roadele muncii tale, restul se va duce la... ai ghicit, la patron. Sfatul meu: daca esti tanara, studiaza un pic piata si vezi care sunt lucrurile care se cer in general, de care lucruri au oamenii nevoie in general si fa o facultate la sfarsitul careia sa poti oferi oamenilor aceste lucruri de care au nevoie. Apoi vei lucra pe cont propriu, si nu pentru o firma care nu te apreciaza. Numai bine.

Alte răspunsuri
| mariana22_7104 a răspuns:

Eu sunt de parere ca ar trebuie sa faci facultatea de drrept pentu ca a fi avocat este un avantaj destul bun si se castiga bine asta e pararea si sfatul meu.

| andreea_5972 a răspuns:

Ma bucur ca inveti bine tine-o tot asa invata in continuare ca sa ei bursa si cu parintii sigur te vei descurca eu cred ca sunt foarte mandrii de tine

| r4r3ShEm4nu3L a răspuns:

Am 14 ani... nu cunosc foarte mult, dar vred ca daca esti silitoare ai putea intra la fara plata, e greu oricum, ma bucur ca gandesti asa cu toate ca nue bine pentru tine, lor le e de ajuns sa le arati ca vrei, eu vor face posibilul sa te ajute, chiar ma bucur ca gandesti asa, si eu sunt dintr-o familie de oameni modesti, pune-te cu burta pe carte, as dori totusi atunci cand iti va fi visul indeplinit sa ne anunti si pe noi, sa aflu ca si tu ai reusit la fel ca si toate rudele mele, fratii mei, care au intrat cu fara plata, iti tin pumnii, si repet cand reusesti sa ne anunti, as dori sa te felicit.
RESPECT domnisoara! :*

Alte răspunsuri
| saispe a răspuns:

Citeste putin despre viata lui Steve Jobs. Si el se simtea o povara pe umerii parintilor (adoptivi).

| SmYle_7042 a răspuns:

Imprumuta de la niste prieteni buni niste bani, si cand vei avea banii eshtea ii vei intoarce
bravo, ma bukur p/u tinehappy

| romy_3180 a răspuns:

Poti sa mergi la medicina in cluj la Farmacie. Dureaza doar 4 ani terminarea facultatii, unde faci multa mate si chimie, si poti sa iti gasesti un loc de munca in Olanda, unde un farmacist castiga si 10000 de euro pe luna, fiind o meserie bine platita. Sper sa reusesti sa intri cu bursa :*.

| plinDviata a răspuns:

In primul rand apreciez gandirea matura pe care o ai, sa ai grija la facultate si sa rezisti tentatiilor. Poti sa intri pe un loc subventionat de stat si sa iti cauti un loc de munca, chiria la camin e mica si sunt locuri unde preturile sunt ca pentru studenti. Sau poti incerca sa pleci la munca 2 ani in strainatate si o sa ai o alta viziune poate decizi ca facultatea poate fi o pierdere de timp in Romania.

| edy_1141 a răspuns:

Un ex de facultate intesiv mate FEA daca ai medii fb ai sansa sa intri fara sa platesti si sa ai si bursa (nu stiu exact numele facultatii dar e cunoscuta sub numele de FEA) cred ca o stii

| StarChild17 a răspuns:

Pai pana o sa ajungi la facultate gaseste-ti undeva un job. i-ar ajuta pe printii tai mai mult decat crezi dar te-ar ajuta si pe tine deoarece ai putea sa iti cumperi si sa iti faci poftele. cat despre iubire... sincer sunt uimita de gandirea ta... este o foarte buna conceptie cum gandesti. parerea mea este ca dupa ce iti vei ajuta familia si vei intra la facultate o sa ai timp si de iubiti. sper sa iti fie de folos sfatul meu. Mult succes :*

| shopyx a răspuns:

Aja e aici, oamenii care nu au vor sa faca ceva si nu pot datorita banilor datorita acestui fapt Romania are multe persoane destepte si nu stie de ele, oricum ia bursa si incearca sa te angajezi pe undeva in acest timp. O sa ai un viitor bun in fata.si sti de ce? pentru ca o sa lupti pentru ei si cand lupti pentru cineva pe care-l iubesti reusesti.Mult succes!

| Cristina_3420 a răspuns:

Eu zic ca ar trebui sa incerci sa aplici pentru cateva burse... avand in vedere ca iti doresti sa faci ceva in viata si sa nu fii o simpla fata.Cred ca esti o fata inteligenta si poti reusi daca continui sa speri.In viata nu faci nimic fara vise.Ele fac parte din viata de zi cu zi...esti inevitabil sa nu te gandesti ca ar putea fi mai bine. Daca esti pasionata de mate si chimie poti sa incerci la faculatea de chimie.
una foarte buna este in cluj. Sper ca am fost de ajutor!

| ellisa123 a răspuns:

Nu am mai auzit de mult o poveste asa frumoasa dar daca ai avut in gimnaziu media 10 ai putea sa dai la o facultate de chimie din alta regiune a tarii ca sa nu spun de afara

| Myaxxx a răspuns:

Ep...e visul tau. daca tu vrei sa iti urmezi visul si chiar iti place foarte mult.nu te opreste nimeni.tu decizi.

| Paulucu a răspuns:

Nici un copil nu va fi vreodata o povara pentru parinti lui.

| Elena_5433 a răspuns:

Sunt multe burse pentru studentii romani, in Scotia de exemplu facultatea este gratuita. Eu as recomanda faculatitle din Elvetuia sau Marea Britanie, am foarte multi prieteni care sunt multumiti de conditiile de acolo. Din cate am inteles ei au apelat la niste burse in cadrul British Council, cauta pe net ca sigur vei gasi!

| lornalutza a răspuns:

Foarte bine! In ziua de azi sunt tot mai putini tineri care se gandesc sa-si faca o cariera si sa-si ajute parinti.Crede-ma si eu ma gandesc la fel ca tine big grin. Sfatul meu e sa obtii admiterea la facultate si mai ales ocupa un loc fara plata. daca iti place matematica si chimie e mai usor dar totusi trebuie sa muncesti mult, sa invati bine si sa obtii si o bursa :* big grin

| DIANAmc a răspuns:

Iti recomand din toata inima sa faci o facultate la fara frecventa deoarece este cea mai buna idee putand sa te intretii de asemenea.invata o meserie foarte banoasa, numai asa vei putea fi realizata pe plan profesional.MULT NOROC, IAR DACA ITI VEI INTALNI IUBIREA SI INTR'ADEVAR VA FI JUMATATEA TA TI-AR RESPECTA DECIZIA SI VETI SI IMPREUNA.MULTA BAFTA

| Carol77 a răspuns:

Sunt multe cazuri de absolventi de facultate someri si sunt destui doar cu liceu care reusec sa se bucure de bunastare... cu sau fara facultate, cel mai mult depinde de tine... mult succes

| lolita_6594 a răspuns:

Nu stiu de unde esti dar ai putea sa incerci sa dai examenul candin liteanul, e pentru admitere la facultatea de chimie si inginerie chimica din cluj napoza, daca iei peste nota 8 esti admisa si la buget chiar, se da in timpul liceului undeva prin luna aprilie, intereseaza-te si vezi ca poate ai sanse mariwinking, bafta sa ai

Alte răspunsuri