| sergiulica01 a întrebat:

Am o intrebare cum credeti ca s-a creat povestea asta tam. pita despre sfarsitul lumii in 2012?

Răspuns Câştigător
| EvangelineDS a răspuns:

Pai calendaru' mayas se termina in 2012 si tampitii aia cred inca, ca sfarsitu' lumii vine-n 2012 da nu-i adevarat laughing

5 răspunsuri:
| MeGustaaaaa a răspuns:

Nu vreau sa vinaaaaa sfarsitul lumiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii http://www.youtube.com/watch?v=m-ZG2nyUXiY

| InsartIuzarneimHiar a răspuns:

Sa creat de la un alcoolic

| GirlAlexia a răspuns:

Eu as vrea sa traiesc si dupa cometa aia eu ma duc pe launa va astept acolo cu nerabdare fac si rost de costume petru voi :-)/\:-)

| bibbssss a răspuns:

Calendarul mayas se termina in 2012! Faptul ca temuta Cometa Elenin s-a aliniat in aceste zile cu Pamantul a reprezentat un motiv de panica in randul celor nefamiliarizati cu domeniul astronomiei, dar care s-au lasat influentati de ideea ca aceasta cometa ar fi sinonim cu tragedia. Fenomenul alinierii Cometei Elenin cu Terra si Soarele ar provoca seisme majore, ar face ca astrul sa nu mai straluceasca vreme de trei zile si ar avea efecte devastatoare asupra populatiei, s-a vehiculat pe diverse bloguri si site-uri. Specialistii au explicat ca nu poate fi vorba de asa ceva: Cometa Elenin nu este periculoasa!

Au mai existat supozitii conform carora, datorita apropierii de Soare, Cometa Elenin ar risca sa se dezintegreze, particulele sale urmand sa ajunga pe Pamant si sa faca prapad. "Daca o cometa (asemeni Cometei Elenin-n.r) se dezintegreaza, fragmentele sale raman in aceeasi orbita. Daca se evapora, raman particule si gaz, pe aceeasi orbita. Oamenii nu par sa inteleaga ca Spatiul e mare, foarte mare", explica astronomul amator Ian Musgrave, care studiaza atent tot ce e legat de Cometa Elenin!
ipoteza care ocupa din ce in ce mai mult loc in spatiul online este ca sfarsitul lumii va veni in anul 2012, cand o planeta misterioasa urmeaza sa se ciocneasca cu Terra. Ea se numeste Nibiru, si, conform unei teorii stiintifice ciudate, ea vine de la marginea sistemului solar.

Totul ar putea fi insa doar o isterie lansata online. Un astronom NASA, David Morrison, spune ca in prezent exista aproximativ doua milioane de site-uri pe care se discuta aprins aceasta ipoteza infricosatoare, scrie Fox News. Unii oameni au intrat deja in panica si sunt gata sa faca lucruri de neimaginat.

"Cel putin o data pe saptamana primesc un mesaj de la un tanar - are cam 11 ani - care spune ca se gandeste sa se sinucida din cauza sfarsitului lumii", a declarat acesta. Astronomii ne linistesc si spun ca o asemenea planeta nu exista.

De unde a pornit totul

Cea care a avansat aceasta ipoteza halucinanta este Nancy Lieder. In 1995, ea spunea ca poate primi mesaje de la extraterestrii din sistemul stelar Zeta Reticuli. Ea a scris pe site-ul propriu ca a fost desemnata sa avertizeze omenirea in legatura cu sfarsitul lumii. Initial, femeia a afirmat ca dezastrul va avea loc in 2003.

Urmasii ei in aceste previziuni avanseaza acum anul 2012 drept cel al sfarsitului lumii. Acest sfarsit coincide cu cel profetit de calendarul Maya. Chiar civilizatia antica a sumerienilor ar fi descris aceasta planeta ca fiind a douasprezecea din sistemul solar, spun unii.

Adevarul:

Astronomii sustin ca sfarsitul lumii nu are mari sanse sa se petreaca in 2012, aratand ca temerile conform carora vine Apocalipsa survin din superstitii si speculatii.

In noiembrie 2011, un asteroid va trece prin apropierea pamantului, insa nu are curs de coliziune cu Pamantul, iar astronomii pot sa il studieze.

"Sunt sanse mici ca un asteroid mare care poate produce pagube sa cada intr-un oras mare. Oamenii sa stea linistiti pentru ca noi cunoastem pozitia lor si s-a calculat pozitia lor pentru urmatoarea suta de ani si s-a observat ca niciunul nu se va ciocni cu pamantul", a declarat pentru Realitatea.net Adrian Sonka, astronom la Observatorul Astronomic "Amiral Vasile Urseanu".