| Lovelypeaches100 a întrebat:

A locui in Cluj Napoca vs Bucuresti vs Constanta? Dezbateti por favor!

Răspuns Câştigător
| Rhea44 a răspuns:

Stai sub o piatra e cel mai bine

12 răspunsuri:
| DeathIncarnate a răspuns:

Clar Bucuresti

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Bucuresti - aglomeratie, aroganta, salariile nu sunt wow
Cluj - oameni faini, salarii destul de mari, aroganti nu prea vezi, aglomeratia e civilizata
Constanta... daca n-ai hotel de 4-5 stele, nu cred ca are rost sa stai acolo. In afara sezonului e un sat mare, trist si fara sens.

Clujul e cel mai ok pentru ca oamenii sunt primitori, iar economia sta foarte-foarte bine. Plus ca e o zona mai centrala, aproape de orice. Bucuresti si Constanta sunt acolo in groapa, la 2 pasi de Bulgari. Civilizatia e in Est.

| Drimmero a răspuns:

Bucuresti si Constanta sunt jungle urbane, daca le mai pui spatii verzi vei zice ca traiesti printre cocotieri.

Clujul pare cel mai ok, dar cica e cel mai scump la preturi, dar e Ardeal, e inima Romaniei acolo, alti oameni, alta cultura.

| Endoryus a răspuns:

Spui Bucuresti / Constanta si poti trage apa la baie. De Cluj nu stiu mai nimic. Inca nu am apucat sa ma duc pe acolo

| Dorotheea21 a răspuns (pentru Endoryus):

Poate pentru ca traiesti in Londra, una dintre capitalele lumii? tongue
Si eu am fost in Paris si in Tokyo, care are numai de doua ori populatia Romaniei, si putine intamplari. O viata 'saraca'. laughing
De ce nu ne intrebi ce melodii mai ascultam, in loc sa ma enervezi? happy
Cand lasi strainatatea, pentru plaiurile romanesti? happy

| Endoryus a răspuns (pentru Dorotheea21):

Am locuit in Londra putin peste 2 ani. Acum sunt in Irlanda de cam 10 luni. Am planuri sa ma stabilesc aici sau in Italia. Nu ma intorc intr-o tara ca Romania nici sa fie ultima tara de pe planeta.
Ps. Faptul ca am locuit in Londra nu are nici o legatura cu raspunsul meu. Nascut in Constanta si am dat prin Bucuresti de multe ori, cum am zis, niste mizerii de orase. Locuri, oameni, obiceiuri etc.

| Dorotheea21 a răspuns:

Am avut la facultate o astfel de discutie, asa am aflat ca exista doua tipuri de tari.
Cele in care capitala este pe primul plan peste toate celelalte orase, tari in care cand spui capitala, inseamna tara respectiva din toate punctele de vedere: Romania, Rusia, Franta, Japonia, Italia, si celalalt tip, in care capitala este numai un sediu administrativ: Turcia, Israel, Australia, Canada, Statele Unite ale Americii, in care exista orase mult mai dezvoltate decat capitala.
Traim in prima grupa de tari.
Nu cred ca mai este ceva de dezbatut.

| Lovelypeaches100 explică (pentru Dorotheea21):

Am observat si eu acest lucru...

| Dorotheea21 a răspuns (pentru Lovelypeaches100):

Imi plac orasele pe care le'ai dat ca exemplu, imi mai place Brasovul si Sighisoara, dar sunt realista si nu as da Bucurestiul pentru niciun alt oras din tara, nu conteaza ca este Constanta sau Cluj, tot provincie inseamna, pentru ca toata tara traieste prin ceea ce se intampla in capitala. Daca as sta sa traiesc numai prin intamplarile si stirile din Brasov, in doua zile mor de plictiseala.
Din pacate pentru Brasov. sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A stat cineva in toate trei orasele mentionate pentru ati putea da o parere clara? La Cluj am studiat si zic ca e foarte scump. De la mancare pana la chirie. Cand nu sunt studentii in oras (din iulie pana prin septembrie) este un oras cam gol. Fara studenti si fara festivaluri ar fi in pom. Oras prafuit si murdar. Oameni nu prea primitori. Pe strada nu iti indica nimeni locul pe care-l cauti chiar daca rogi vreo 20 persoane. Pana la urma tot la un taxi apelezi. Zona garii muradara si plina de cersetori, pungasi si smecheri fara viitor. Am facut naveta cu trenul si stiu, am vazut multe. Deci este la doua extreme, plin cand sunt studenti si bate vantul cand nu sunt. Se vede si prin autobuze cat stau de inghesuiti. Orasul Nu iti ofera prea multe decat daca lucrezi la vreo firma in IT. Clujul e cunoscut pentru specialistii in IT. Are multe firme de tip call center. Sigur ai auzit de groapa de gunoi de la marginea Clujului. Primarul nici pana acum nu a gasit o solutie pentru cei care stau acolo. I-a mutat din oras la marginea orasului unde traiesc cu ce gasesc prin gunoaie.
Foarte multa lume sta in comuna Floresti care este la circa 11 km de Cluj. La orele de varf fac peste o ora pana in Floresti din Cluj. In Cluj foarte multi doar lucreaza si nu stau acolo pentru ca chiria este foarte scumpa.
Astept sa vad si alte pareri despre maretul oras din Transilvania.
Despre celelalte doua mentionate de tine nu am habar, nu am avut treaba cu ele.

| lorix a răspuns:

Bucurestiul este important prin prisma faptului ca acolo se afla cel mai mare centru industrial si comerial. Ca si forta de munca, cam majoritatea se tireaza acolo (da, in capitala sunt multe soiuri de oameni proveniti din restul tarii la studii si/sau munca), ca si forta de cumparare etc.
Multe afaceri, institutii de stat si firme la privat, la fel de multe companii straine/multinationale.
Licee si facultati de top din tara.
Plus leaga autostrazi si drumuri nationale cu multe alte orase mari ale Romaniei.

Dar, oricum, dpdv cultural sunt altele cu mult peste capitala.
Personal as fi dat Bucurestiul pe Cluj sau Sibiu, dar acum cum nu mai locuiesc in Ro nici nu mai conteaza.

| admby a răspuns:

Fix lorix si endocrina se găseau sa discute despre orase culturale.
Doame feri.
Nu știi nimic despre Cluj, Endo? Iti zic eu ca acolo gasesti tigani ca si in Constanta. Dar si in Sibiu e la fel. Tigani sunt peste tot, in Rahova, pe unde a mai stat lorix, nu doar la tine in Constanta.
Si evident că sunt si in Italia mai mulți la cerșit. O parte din ei se va întoarce iar dupa covid. Da. happy