| CatalinaKaty a întrebat:

A-ti simtit vreodata sentimentul "vreau sa dispar"?
Mai am putin si cad in depresie, ajutati-ma!

Răspuns Câştigător
| GabiArian22 a răspuns:

Da am simtit si eu sentimentul.Din cauza unei greseli am pierdut tot, ma simteam singur ma sinteam doborat, simteam ca viata nu mai are rost.
Din fericire ( cu timpul ) usor usor am trecut peste si am reusit sa nu cad in depresie ( dar nici mult nu mai aveam )
Ce ti s-a intamplat? Odata ce ai cazut in depresie este foarte greu sa mai iesi si te distrugi singura te macina pe interior.
Orice s-a intamplat fii obtimista, ai incredere in tine si oricat de greu ti-ar fi lupta, sa nu renunti niciodata.Doar cu multa ambitie vei reusi sa treci peste perioada asta proasta din viata ta.
Descarca-te prietenilor, vorbeste cu parinti tai ( daca sunt genul de parinti cu care poti sa vorbesti ), incearca sa nu te mai gandesti la asta, gaseste-ti ceva care sa iti ocupe timpul si sa iti distraga atentia de la aceste probleme.
Poate ca nu vei reusi sa treci peste intr-o zi sau doua dar cu timpul vei uita si toate vor reveni la normal.Ai grija de tine, bafta:* ( daca pot sa te ajut cu ceva astept pm)

8 răspunsuri:
| mihaelaa18 a răspuns:

Am simtit de multe ori acest sentimentsad. Cred ca majoritatea dintre noi ajungem sa spunem acest lucru intr-un moment al vietii cand simtim ca numai avem putere sa inaintam mai departe si ramanem in acel loc trist in care suferim.
Chiar si aseara am simtit ca "vreau sa dispar" poate si din cauza la tot ce sa adunat in ultima vreme si ca am pierdut toate persoanele dragi mie dintr-o greseala de-a mea si acest fapt nu o sa mi-l iert niciodata.
Toti avem momente grele si pase proaste.Tot ce trebuie sa facem in acele momente este sa fim tari, si sa avem multa vointa sa reusim sa inaintam din acel loc care ne provoaca durere intr-un punct in care ne va fi noua mai bine si nu vom mai avea de suferit.
Trebuie sa tinem capul sus indiferent cat doare si cat de greu este.Nu trebuie sa ne dam batuti din lupta asta,si trebuie sa luptam pana la capat ca sa reusim.
Orice sut in fund este un pas inainte asa si cum este viata indiferent de cat de grea este ea trebuie sa mearga inainte, nu inapoi.
Capul sus, fi optimista, ai incredere in tine si vei reusi sa treci peste aceasta pasa proasta din viata ta, sunt sigura de acest lucru.
Ai grija de tinehappy

| Fridăm a răspuns:

Fiecare avem astfel de momente. Nu prea avem noi cum să te ajutăm, tu eşti singura care poţi ieşi din starea asta. Fă ceva ce te relaxează şi linişteşte, şi pune'ţi ordinde în gânduri.

Răspuns utilizator avertizat
| ade291 a răspuns:

Toata lumea trece prin momente mai grele in viata, si are acest sentiment.
Mie mi s-a intamplat de curand sa cred ca lumea ar fi mai buna daca as disparea, dar acum am realizat ca asta s-a intamplat doar pentru ca eram intr-o faza proasta.
Incearca sa nu te mai gandesti la lucrurile negative, si concentreaza-te pe cele pozitive. Oricat de suparata esti acum, totul va reveni la normal in cateva zile. Tot ce trebuie sa faci este sa te relaxezi si sa nu te mai stresezi.

| lusinda99 a răspuns:

Da.Inteleg ca poate ai trecut prin ceva greu dar asta nu inseamna ca trebuie sa dispari. Oricum ai fi, tu insemni ceva pentru cei din jurul tau si stiu sigur ca in viata ta exista oameni care tin enorm la tine si nu ar vrea sa te piarda niciodata. Poti sa incerci sa te duci undeva unde sa fii singura sau cu cineva apropiat.Nu te intrista, fii tare! Viata e frumoasa si merita traita cat timp o mai ai.

| beauty00 a răspuns:

Da..cu doi ani in ruma am avut o mare depresie..era gata sa ma sinucid..insa totusi am avut tarie de caracter si am trecut peste sitatia aia!
Te-as sfatui..sa nu asculti pe nimeni care te indruma la rau.
Depresia se tratează şi se vindecă, însă este necesară o schimbare radicala in viata ta! Fa-ti noi prieteni...Tie iti trebuie rebdare, liniste, si un mediu relazant! De ex asculta niste piese linistitoate cheama-ti prietena cea mai buna si spune-i ce ai pe suflet..sau daca nu ai pur si simpluasculta o piesa linistita sau plimba-te prin parc!
Bafta

| Cristi2YO a răspuns:

Pai in primul rand ar trebui sa inceerci o noua marca de tampoane, ia-ti un caine, fa-ti prieteni, socializeaza, gandeste pozitiv si asculta muzica veseeelaaaa. FUNDA?

| sSakuraSs a răspuns:

Mi s-a intamplat si mie! Fi atenta aici!
-CAND TI SE MAI INTAMPLA GANDESTE-TE LA MOMENTELE CARE ZAMBEAI SI TE DISTRAI SI MAI GANDESTE-TE LA UNI OAMENI CARE AR DA ORCE PE LUMEA ASTA CA SA MAI TRIASCA.Mai sunt si momente din astea in viata incearca sa le eviti daca potihappy