| TaviSMURD a întrebat:

Aceasta este prima mea intrebare pe TPU, eu preferand sa ma ocup de problemele altora in special legate de medicina, domeniu in care lucrez de altfel si sa revin totusi, uneori cand ma plictisec devin dependent de telefon mai exact imi stresez toti prietenii cu telefoane de genu ce mai fani cum o mai duci chestii care sa genereze o discutie, dar azi m-am gandit ca ar putea sa mai existe d'astia ca mine si m-ar interesa daca sunt si pe aici. in cazul in care si voua va place sa pierdeti vremea la telefon tr un pm cu nr vostru sau spuneti-mi si vi-l dau eu pe al meu nu conteaza varsta.

16 răspunsuri:
evenso
| evenso a răspuns:

112 big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu care esti? Ala cu casca rosie? rolling on the floor
Bine, bine, glumeam, cum ar zice Arafat ala al vostru, de-a cazut PDL-ul din cauza lui... adevarul e ca e nevoie si de un SMURD-ist printre noi, aici pe TPU suntem toti buni de bagat in centura de forta si dusi la Urgente para-medicale.
Eu zic sa continui sa o enervezi pe Brigaela, ca ea e poeta patoloaga si se ocupa mai mult de morti si muribunzi, sa-i consoleze, decat de raniti, sa-i repare. Iar altii din domeniu, sa le explice la fete cum e cu ciclul, sau cu cremele de acnee, in afara de evenso ( rolling on the floor ) nu prea cunosc.
Baga mare, TPU are nevoie de specialisti!

| TaviSMURD explică (pentru anonim_4396):

Chiar nu m-am prins care e faza cu Brigaela in rest m-ai lamurit crede-ma laughing)

| anonim_4396 a răspuns (pentru TaviSMURD):

Eh, Brigaela e mai sensibila, fiind simultan si doctorita si un pic poeta... ea are tendinta sa sperie copiii din start. Noi astia, de la reanimare, incercam mai intai sa-i incurajam, sa nu ne moara pe targa, nu? rolling on the floor

| Mooonsure a răspuns:

Oke. Ma doare capul si am stare de greata. Senzatia asta am mai avut.o de 2 ori anul asta. Ce poate sa fie.NU MANANC NIMIC, CACI VOMIT.etc. help me!

| TaviSMURD explică (pentru Mooonsure):

Poate fi din mai multe cauze, eu nu-ti pot da un diagnostic cau tratament asta necesita investigatii medicale mergi la un medic generalist e posibil sa ai gastroenterita te va pune sa iti faci analizele dupa care le va interpreta si iti va da un tratament.

| Mooonsure a răspuns (pentru TaviSMURD):

In ce constra gastroenterita? Imi cade si parul.tin sa mentionez.

| TaviSMURD explică (pentru Mooonsure):

Nu de la gastroenterita nu iti cade parul. Imi poti spune te rog toate simptomele pe care le ai pentru a-ti putea evalua cat mai corect starea de sanatate facandu-ti cateva precizari si anume, de cate ori mananci pe zi, ai un regim alimentar stabil, mai exact in ce zona a capului simti dureri ai tulburari de vedere sau simti cumva ca anumiti muschi nu raspund corect sau o fac involuntar (adica spasme)?

| Mooonsure a răspuns (pentru TaviSMURD):

Deci. am facut de 3 ori pana acum un fel de indigestie zic eu, fara dureri de stomac, doar dureri de cap, si 3 zile fara sa mananc nimic, caci nu sunt in stare. Atunci cand am avut "indigestie" m-a durut capul peste tot, acum... dupa ce mi-a trecut, ma mai doare capul pe la tample. De cand cu indigestiile nu mai mananc asa mult, am slabit 7 kg(dar m-am si abtinut sa nu mananc mult, caci imi era frica sa nu dau iar intr-o indigestie) In rest nu ma doare nimic, de 10 zile iau si calciu, cred ca o fi o scadere de calciu.(ma refer la caderea parului). In rest..atat!

| TaviSMURD explică (pentru Mooonsure):

Intr-adevar ai facut bine ca ai luat calciu poti incerca sa iei si magneziu atat timp cat alimentatia ta este una minimala insa din ce descrii tu aici ce ai tu nu e deloc indigestie. In cazul in care ai consumat cam acelasi aliment si dupa au inceput probblemele e posibil ca corpul tau sa aiba o reactie nedorita asupra respectivului, desii inclin mai mult sa cred ca e posibil sa ai o problema legata de neurologie de aceea te-am intrebat daca ai tulburari de vedere, stari de ameteala, senzatia ca nu suporti sa privesti intens culoarea alba, spasme(adica ti se bate ochiul, coltul gurii, obrazul, etc simti contractii mici musculare) si daca e asa va trebui sa mergi cat mai urgent la un medic neurolog pentru investigatii fiindca asta e foarte grav. oricum te sfatuiesc sa mergi macar la un medic generalist (adica doctor de familie) sau la sectia de primiri urgente de la spitalul din orasul in care locuiesti mergi la medicul de garda si ii spui ca te simti rau si ii descrii ce mi-ai spus si mie e gratis iti va face o consultatie si iti va spune ce trebuie sa faci in continuare. Orice ai citi pe internet nu lua de buna 100% medicina nu se practica pe net, uneori poti sa faci mai mult rau decat bine.

| TaviSMURD explică (pentru Mooonsure):

A da uitasem Evita mancarurile condimentate, redu raportul de sare, bea multe lichide si bea mult mult lapte.

| Mooonsure a răspuns (pentru TaviSMURD):

Da,mi se bate ochiul, dar doar atat(si asta se intampla oricui)! Dar cred ca oricui i se intampla asta? Si de ce este atat de grav? Momentan nu sunt in tara, nu pot ajunge la doctor pana pe 1 septembrie.

| TaviSMURD explică (pentru Mooonsure):

Nu spasmele nu se intampla oricui si sunt destul de grave pot semnala grave probleme de sanatate mai ales neurologice cum ar fi anevrisme sau tensiunu intracraniene majore astea fiind cazurile cele mai grave. Daca ai card international de sanatate ar fi bine sa te duci la o sectie Emergency Room si sa siscuti cu un medic daca nu ai card investigatia costa in jur de 50 de $ cred depinde de tara oricum nu pune banii in fata sanatatii. (mai ales neurologice)

| Mooonsure a răspuns (pentru TaviSMURD):

Mi se zbate ochiul,ce sa fac? : Aceste contracturi involuntare sunt determinate in principal de carentele de calciu si magneziu...
uite,cum ar fi acum nu ma doare capul... dar eu tot cred ca este vorba de o scadere de calciu... eu chiar trebuie sa iau calciu,cand aveam acea"indigestie" mi se cojeau picioarele. Si apropo,mi se zbate ochiul des,dar nu in fiecare zi, o data la cateva saptamani. si cateodata nu. Deci nu e regulat, adica stiu ca mi se zbate, dar nu regulat, sau ..nu-mi mai amintesc ultima oara cand mi s-a zbatut!

| TaviSMURD explică (pentru Mooonsure):

Eram in primul meu an ca medic rezident cand am avut ocazia sa lucrez cu dommnul profesor doctor Bajeanu. A iesit din cabinet si se ducea spre ieire ca venize fiusu cand la camera de garda a vazut o doamna care statea pe scaun si a vazut-o ca avea un spasm la obraz s-a dus la ea a luat-o a duso la un computer RMN si a doua zi a si operato avea un anevrism cerebral de 0.2 mm care daca se spargea o baga direct in coma cerebrala. Deaia iti zic sa mergi sa consulti un medic urgent.

| Mooonsure a răspuns (pentru TaviSMURD):

Si daca ai la ochi, unde te opereaza?